schaving ridicuul. Op deze wijze is een heel volk gijze laar als waarborg voor het goed gedrag van zijn regering. De democratisering van het gijzelaarschap dus. Deze wa pens kunnen echter uitslui tend defensief aangewend worden: men begint er niet mee, men antwoordt er slechts mee, in tegenstelling dus tot de counter-force wa pens, die ook agressief ge bruikt kunnen worden. Ad. 3 Het derde facet van het oor logsprobleem is, dat de mens zich tot nu toe altijd heeft verenigd in defensieve collec tiviteiten, die steeds omvang rijker werden naar mate de wapenen grotere reikwijdte en uitwerking kregen. Thans om vatten de wapens de gehele wereld, hetgeen dus moet be tekenen, dat de collectiviteit eveneens de hele wereld moet omvatten. Hieraan zal ge paard moeten gaan een ver mindering van de betekenis van de nationale staat en re gionale eenheid, en het ont staan van een wereldfederatie in enigerlei vorm. Polemologie De polemologie heeft zich ten doel gesteld de bestudering van dit drieledige probleem. Zij kan geen eeuwige vrede garanderen, maar misschien de wereld wijzen, waarlangs dit doel te bereiken zou zijn, en de oorzaken van oorlog opsporen. Reeds in de 19e eeuw werd deze wetenschap beoefend, zij het incidenteel. Democratie en socialisme werden gedood verfd als probaat middel tegen oorlog, en men stelde reeds toen als voorwaarden: 1. ontwapening en 2. dekolonisatie. Dit waren onder meer de leu zen van het Bureau de la Paix, dat door middel van pu- blikaties en jaarlijkse con gressen begrip voor zijn idea len ingang trachtte te doen vinden. In 1889 schreef Ber tha von Suttner haar boek „Die Waffen nieder"; toen een emotionele, ethische atti tude, nu een officiële waar heid, tezamen met een politiek van krachtige ontwikkelings hulp aan jonge volken, door regeringen, NAVO en V.N. noodzakelijk geacht om de vrede te kunnen handhaven. Een factor, die tot het ont staan van oorlog kan lei den, is b.v. het nationalisme. De menselijke eigenschappen kunnen pas tot volledige ont plooiing komen in groepsver band. Het conformisme in de menselijke natuur brengt ech ter het gevaar mede, dat er binnen een groep waandenk beelden kunnen ontstaan, die gemeengoed worden en fa taal kunnen worden voor de verhoudingen met andere groepen. De opvattingen bin nen een groep worden niet of slechts met moeite gewijzigd, en dan nog meestal door fei telijke ervaringen. De oplos sing van het oorlogsprobleem kan echter niet wachten op deze feitelijke ervaringen, want die kunnen we niet meer verdragen. Hoewel na tuurlijk bepaalde personen, groepen of maatschappelijke instellingen het oorlogsgevaar kunnen vergroten, (b.v. het military-industrial complex) komt men toch meer en meer tot de conclusie, dat het vaak de werking is van normale dagelijkse waarderingen en opvattingen, die ons tot een oorlog kan leiden. Met andere woorden, dat oorlog het fa tale resultaat is van het ba nale. De polemologie ziet zich ge steld voor drie taken: 1. Het zoeken naar oorzaken van oorlog. Het formuleren van de conditions of peace. Het achterhalen van wat noodzakelijk is om de vre de te bewaren. 2. Bepalen van datgene van deze noodzakelijkheden, dat tot het gebied van het mogelijke behoort. Tussen het nodige en het moge lijke kan immers een bre de kloof gapen door ethi sche opvattingen, tradities en wantrouwen. 3. Het zoeken naar wegen om het noodzakelijke mogelijk te maken. De menselijke levenshouding, het menselijke nu nog natio nale denken dient geheel te veranderen. Peace-research kan resultaat hebben omdat de mens een redelijk wezen is. Peace-research is nood zakelijk omdat de mens on redelijk is. Aan de bevordering van de vrede zullen materiële en spi rituele voordelen geofferd moeten worden. Het volken recht zal moeten herzien wor den met het oog op de aan passing van zijn regels aan het rechtsbewustzijn van tal van jonge volken. Dit betekent een compromis; en compro missen compromitteren. En dat is het grootste obstakel, waarvoor de polemologie zich ziet gesteld. Correctie De algemene vergadering van de Werkgroep Historie en Ar cheologie zal op 16 januari 1965 bijeenkomen in Mid delburg, in de Provinciale Bi bliotheek. 223

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 35