Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming „Voor mij, Robert Batten, notaris ter standplaats Middelburg verschenen de heer Mr. Dr. Aloysius Joan Josef Marie Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, wonende te Heinkenszand. De comparant is aan mij, notaris, bekend. De comparant verklaarde bij dezen een stichting in het leven te roepen De stichting is geheten: „Stichting Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming". Zij is gevestigd te Middelburg en oefent haar werkzaamheden uit in de Provincie Zeeland." Met een zekere trots reiken we U dit geboorte kaartje over. Het prille vaderschap dateert van 21 september 1959, toen we het voorrecht hadden in de Zeeuwse Culturele Adviesraad (nu Zeeuwse Culturele Raad) de aandacht van dit college te vestigen op het bestaan elders van „Scholen voor amateuristische kunstbeoefening" en de noodzake lijkheid te betogen van dergelijke instituten voor onze schizofrene provincie. Het embryo heeft zich traag en moeizaam ont wikkeld tot een boreling, door mr. Mes ten doop gehouden. Onder de veilige schutse van een en thousiast bestuur (waarvan het secretariaat huist in Singelstraat 13) is de eerste „school" gesticht en gestart te Middelburg. In het Zeeuws Tijdschrift van hetzelfde jaar publi ceerden we een artikel, dat als titel droeg: „Muzische vorming in Zeeland", en waarin we onder meer betoogden: „We moeten de regionale muzische vorming van de amateur als een totaliteit zien. Er dient gestreefd te worden naar bundeling van de instituten, die de muzische vorming van onze amateurs beogen, zeker in onze provincie. Deze bundeling kan geschieden in scholen voor amateuristische kunstbeoefening. Hier worden aller lei muzieklessen gegeven, daar wordt aan toneel en declamatie aandacht besteed, daar wordt per soonlijke leiding gegeven aan amateurschilders, beeldhouwers en fotografen, daar wordt gezongen en gedanst (ballet)." We zijn zover! In Middelburg werd een oproep gericht aan de amateurs, jong en oud, om zich aan te melden als lid van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming! Het woord „school" is wijselijk weggelaten, want het is geen school in de beperkte betekenis van het woord en „amateuristisch" is vermeden wegens de minder-gunstige gevoelswaarde die dit woord in bepaald taalgebruik bezit! In Middelburg wordt dus tegen een zeer matige vergoeding van 72,per cursusjaar, onder des kundige leiding steun verleend bij tekenen, schil deren, boetseren, beeldhouwen, toneelspel, voor drachtkunst, ballet en dalcrose-ritmiek. De Zeeuw se muziekschool kon moeilijk geïntegreerd worden in deze totaliteit en zal als apart instituut blijven bestaan. Het nieuwe instituut beoogt dus speciaal deskun dige steun te geven aan allen die zich niet be roepsmatig bezig houden met een of andere tak van kunst, in de uitgebreide betekenis van het woord, als een vorm van vrije-tijdsbesteding. Het hoeft geen betoog, dat hiermee een zeer voorname culturele stap gezet is op de belangrijke weg van de amateuristische kunstbeoefening in onze pro vincie. Immers velen met „een zeker talent" klimmen zonder leiding tot een bepaalde grens, die ze niet overschrijden kunnen, zodat vaak de moed verdwijnt om verder te ploeteren. Anderen „den- 193

Zeeuws Tijdschrift | 1964 | | pagina 5