burgse rede: „Middelburg kan op eigen kracht zonder toevoeging van inwoners dank zij de herindeling de 24.000 grens passeren." verraadt de attentie op dit punt. 's-Heerenhoek, vrij recent in de running, erkent dat de plannen ingrijpend zijn voor Zuid-Beveland, maar de vraag is alleen: gaat er nu wat mee gebeuren? Een vraag, die gemeenten met ervaring op dit terrein al zeven maal hebben gesteld. Woningbouw Duidelijk tekent zich uit de woorden der magistraten het veranderende beeld van de woningbouw af. De ratio is niet van de lucht en Middelburg is nog een stap verder met een woningfabriek in uitzicht. Ratio- bouw, arbeidsbesparende methoden, industrieel bouwen worden begrippen om rekening mee te houden bij het gemeentebeleid. Weliswaar is het meeste nog in statu nascendi maar de ontwikkeling op dit gebied manifesteert zich. Financiën Bepaalde zaken zinnen de magistraten niet en sommige feiten noemt men betreurenswaardig, maar op het stuk van de financiën aangeland begint men eensgezind te murmureren. Middelburg is onomwonden: de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten is scheefgegroeid en dat is niet door ministers met een los woordje hier en een los woordje daar recht te strijken. Wat mankeert er dan aan? Doeluitkeringen b.v. die een kostendekking moeten betekenen lopen een paar jaar op de kosten stijging achter. Onderwijsuitkeringen idem. Verfijningen in de uitkering voor bepaalde taken, monumentenzorg of iets dergelijks. Geen zicht op. De vijf stedelijke ge meenten in Zeeland zijn overeengekomen een klaag brief aan gedeputeerde staten en de regering te zenden, waarin de noden worden opgesomd. Oostburg zal voor een aantal centrumtaken de medewerking van belanghebbende gemeenten inroepen. Voor de op richting van een openbare leeszaal en bibliotheek is dit zelfs onvermijdelijk om aan de subsidievoorwaarden te kunnen voldoen. Zierikzee tilt zwaar aan zijn lasten als centrum- en monumenten-stad. De burgemeester rekent voor: een begroting van 4 miljoen gulden met een tekort van 3V2 ton, terwijl diverse urgente voorzieningen niet zijn geraamd, is een dwaasheid. Bestuurlijk is Zierikzee aldus feitelijk lamgelegd. Uit de Bevelandse hoek wordt gemeld dat een relatief groot aantal gevallen om steun ingevolge de Algemene Bijstands Wet werd ingediend. In het algemeen mag gesteld worden dat het met de financiële positie van de gemeenten sterk bergafwaarts is gegaan. Ook in de niet geciteerde jaarredes worden deze geluiden gehoord. Het lijdt geen twijfel dat indien in deze moeilijkheden niet wordt voorzien een nood situatie ontstaat. Verzwegen zaken Bij de bereiding van essence ontsnappen als regel een aantal vluchtige bestanddelen. Dit hoeft niet te be tekenen dat deze oorspronkelijke ingrediënten niet waardevol zouden zijn. Integendeel, maar de methode van essence-bereiding is er op gebaseerd dat een be paald aromatisch aftreksel ontstaat, waarbij het verlies aan andere bestanddelen voor lief wordt genomen. In die zin moeten de in de vijf jaarredes vermelde zaken worden beschouwd, die in dit opstel verzwegen zijn. Besluit Burgemeesteren hebben gesproken, raden hebben ge luisterd. Het geluid is verder doorgedrongen, want men heeft de klok geluid, de grote klok. Daar is het niet bij gebleven. Er is meer in beweging gebracht. De nood klok over de gemeente-financiën, de doodsklok over de kleine kernen, de kleine klokjes van de goede ver wachting, de industrie-tingel en de gasbel. Al met al een klankrijk beiaard-concert om het jaar mee te beginnen. 16

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 20