Geschiedenis van de Bommenedepolders Met veel belangstelling heb ik het fraai-uitgegeven en goed-gedocumenteerde boek van M. H. Wilderom ge lezen, dat de waterstaatkundige ontwikkeling van Noord-Zeeland (Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland) behandelt. Vooral de passages over mijn geboortestreek Schouwen-Duiveland hebben mij ge boeid. Veel foto's, kaarten en schetsen verduidelijken de tekst. De auteur heeft allen die in Zeeuwse ge schiedenis zijn geïnteresseerd, zeer aan zich verplicht. Oudere werken zijn alleen antiquarisch, d.w.z. tegen zeer hoge prijzen te verkrijgen. Ik denk in dit verband aan: Zeeland door de eeuwen heen, dat me onlangs voor f 100,— werd aangeboden. Toen ik het na enige dagen beraad wilde kopen, was het al van de hand gedaan. Nu hebben we dan, wat Noord-Zeeland betreft, er een standaardwerk bij gekregen, dat bijgewerkt is tot de laatste tijd: oorlog 1940-1945 met inundaties en watersnoodramp 1953 en Deltaplan. Naast waardering veroorloof ik mij enkele kritische opmerkingen op en kele onjuiste details in paragraaf 7. Deze paragraaf (blz. 89-97) handelt over de Bommenedepolders. De geschiedenis van het in 1682 verdronken dorp Bom- menede en zijn polders heeft altijd mijn belangstelling gehad, zoals moge blijken uit het artikel Bommenede in het Zeeuws Tijdschrift van 1963. Daarom heb ik vooral de bladzijden gewijd aan Bommenede nauw keurig gelezen. Op blz. 90 wordt ten onrechte gesteld dat het ,,wiel" (de dijkdoorbraak) in de zuidoosthoek van Oud-Bommenede in 1682 zou zijn ontstaan. We lezen daar: ,,ln de zuidoosthoek van Oud-Bommenede zien we het restant van een wiel dat kennelijk een overschot moet zijn van de doorbraak van 1682, die via de oude Nataarspolder was ontstaan. Het lag voor de hand dat Westelijk Bommenede (de schrijver be doelt de polder Bloois en Oud-Bommenede) spoedig werd drooggemaakt door het wiel binnendijks te om- kaden zodat een buitenwiel ontstond." De schrijver veronderstelt hier twee onjuistheden: ten eerste dat Bloois en Oud-Bommenede vanuit het oosten (Nieuw- Bommenede) zou zijn geïnundeerd. Ten tweede dat het bewuste ,,wiel" in 1682 zou zijn ontstaan. Wat de eerste onjuistheid betreft: De polder Bloois en Oud-Bommenede werd in 1682 overstroomd vanuit het noorden. De schrijver Hendrik van Dam in zijn boek: Korte beschrijving van alle de plaatsen en pol- Zonnemaire, Bommeneedsedijk 26

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 30