ders die ingebroyken zijn door de schrickelijcke Water- vloedt den 26 jan. 1682 (Rotterdam 1682) schrijft: Bornebroot een Buytenpolder brack in waardoor de polder van Blois door sijn binnendijck inundeerde." Wat nu het ontstaan van het ,,wiel" betreft, dat moet a! veel ouder zijn. Want op de kaart van Levinus Ruta van 1583 is het al aangegeven in het zuid-oosten van de polder Bloois. Zie figuur 1. Dit kaartje is afgedrukt als illustratie bij het artikel van M. P. de Bruin: Bom- menee in Tijdschrift van het Kon. Ned. Aardr. Ge nootschap, deel LXXI, nr. 1, 1954 en bij mijn art. in het Zeeuws Tijdschrift van 1963. De inwoners van Zonnemaire noemen de kromming in de dijk tussen Bloois en Nieuw-Bommenede thans: de Kromte. Als dat ,,wiel" met de kromming in de dijk al in 1583 bestaat, moet het al vroeger ontstaan zijn: in 1570 of 1530 en 1532, toen er ook overstromingen en dijk doorbraken optraden als gevolg van stormvloeden. Op blz. 93 fig. 47 wordt het gehucht Nieuw-Bom menede, dat ontstond toen de bewoners van de oude plaats wegtrokken, ten onrechte gesitueerd rondom het wiel in de Kromte, aan de dijk tussen Bloois en Nieuw-Bommenede. Dit is onjuist. Nieuw-Bommenede ontstond op de dijk tussen Zonnemaire en de polder Nieuw-Bommenede. Op een oude ansichtkaart uit de dertiger jaren (zie fig. 2) kan men een indruk krijgen van dit gehucht, dat later door afbraak van oude huizen en verbouwingen zijn oude karakter verloren heeft. Ten slotte nog iets over de polder Oud-Bommenede en Bloois. Deze heeft een dubbele naam. Het noord oostelijke deel heet Oud-Bommenede. De scheiding met de rest van de polder, die Bloois genoemd wordt, werd oudtijds gevormd door een watergang. Zie b.v. de kaart van Hattinga (1752), tegenover blz. 30 van: Tussen Afsluitdammen en Deltadijken. Het noordooste lijke stuk van de polder hoorde tot de heerlijkheid Bommenede en het overige gedeelte vormde de heer lijkheid Bloois. De grens tussen Oud-Bommenede en Bloois werd behalve door een watergang ook aan gegeven door grenspalen op de dijk. Op het scheid tussen Bommenede en Bloois aan de z.g. Dijkhuisjes (op de dijk tussen Oud-Bommenede/Bloois en Nieuw- Bommenede) kan men in de doornenheg van een van de huisjes een hardstenen paal aantreffen, van 150 cm hoog en 26 cm breed. Op de zuidkant staat: grond van Beloys en op de noordkant grond van Bommene. Drs. L. M. VERSEPUT Kaart van Bommenede door Levinus Ruta, 1 58.3 Alg. Rijksarchief no. 2758 27

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 31