Legende Het is misschien wat wreed een legende te verstoren, maar in het sympathieke boekje over de Schouwburg te Middelburg, ter gelegenheid van de opening ver schenen, staat een onwaarheid. Deze onwaarheid is vastgelegd op een ovaal bordje, waarop in witte letters staat geschilderd dat Frits Bouwmeester in een kleed kamer van de oude Schouwburg is geboren op 2 augustus 1850. Een geboorte-akte in de registers van de Burgerlijke Stand van Middelburg leert ons, dat op 2 augustus 1848 is geboren „een kind van de mannelijke kunne, van Louiza Francina Maria Bouwmeester, van beroep actrice, wonende te Amsterdam, welk kind in zijne tegenwoordigheid (van Victor van Lissa, verloskundige) is geboren en waaraan zij verklaart te geven de voor namen is Frederik Adrianus Louis." Grote ency clopedieën als Winkler Prins en Oosthoek geven deze datum ook. Oosthoek vermeldt als vader de acteur Louis Rosenveldt. Hunningher vermeldt in zijn ,,Een eeuw Nederlands toneel" (blz. 38), dat te Middelburg in een der kleedkamers van het stijlrijke in 1807 ge stichte schouwburgje Frits Bouwmeester in 1846 was geboren. Behalve het jaar is ook de plaats nl. de kleedkamer, onjuist. Frits Bouwmeester, zo leert ons de akte werd geboren in het huis wijk F 182, of wel Lange Giststraat 11, eerst geheten ,,de swarte Vos" en later Welgelegen". We betreuren het een eind te moeten maken aan een romantisch verhaal, in wit geschilderd, maar meer in teresseert het ons hoe men aan het verhaal van de kleedkamer is gekomen en aan het foutieve jaartal 1850, want meestal heeft een legende toch elementen van waarheid. De grote Enciclopedia dello spettacolo vermeldt nog, dat Louis Frederik Johannes Rosenveldt ,,sposö" (huw de) met Louise Bouwmeester. ,,Tre dei suoi figli (waar onder Frits) che presero il cognome del la madre, segnarono il momento di maggior splendore artistico del la famiglia." (Drie van hun kinderen, die de achternaam van de moeder aannamen, belichaamden het tijdperk van grootste artistieke bloei van de familie.) Bij de afbraak van de tweede Schouwburg werd het bordje gered Lange Giststraat 1 1 Middelburg 35

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 39