instructiezwembad niet erg. Het voorstel is aange houden vanwege de verdacht lage prijs van f 20.000,Een bezoek aan Krabbendijke ligt voor de hand, want daar is een gymnastieklokaal ont worpen van f 200.000,Misschien is het voor deliger het lokaal in het bad te plaatsen? Z.T. EN HET KIJKGELD Het zal nog enige jaren duren voordat Zeeland met enkele andere gewesten het tweede televisie programma zal ontvangen. Voordien zal er waar schijnlijk al reclame worden ingevoerd, zodat de kijkgelden niet behoeven te worden verhoogd. De kosten zullen dus worden bestreden uit de kosten voor levensonderhoud. En die zijn door onze abon nementsgelden al sterk verhoogd. Hef wordt tijd dat de gemeenteclassificatie wordt afgeschaft. REDE EN NACHTCLUBS Hef moet in de nightclubs van Vlissingen even druk zijn geweest als op de rede. Zeshonderd sluis- en brugwachters en leden van sleepbootbemanningen in Antwerpen hebben enige tijd gestaakt. Zij zijn gemeenteambtenaar en eisten toestemming om premies aan te nemen van particulieren. 12000 an dere werknemers werden er werkloos door. Op grond van een wet zijn de stakers gemobiliseerd door een katholiek-socialistische regering. Zou de zaak nu voorgoed zijn opgelost? Toen Laarmans van de General Antwerp Feeding Products Association zich zelfstandig als com- missionnair had gevestigd en zijn eerste 10.000 ka zen had ontvangen merkte hij dat er na de douanecontrole een halve ontbrak. Toen hij de man van het veem vroeg waar die was gebleven zei die: „Heeft U vroeger wel eens meer aan de haven te doen gehad?" Bovendien had het 3000 franken aan rechten uitgespaard en was de vol vette kaas als half vette gedeclareerd Elsschot Verzamelde werken, blz. 452). Vlissingen's rede en nachtclubs behoeven niet te wanhopen. •k k CRU Samenvoeging van gemeenten is vaak een bedrij vigheid vol folklore. Kerken verkommeren, korfbal clubs komen tot bloedarmoede, kruisverenigingen verlopen. Sluis dat zich bij Aardenburg gevoegd ziet heeft echter een alternatief: dan liever bij Lapscheure. Van de sociografie van deze minia tuurgemeente in België weten wij niet meer dan dat er eens een fameuze pasfoor-wijnkenner heeft gewoond. Connoisseurs dus, die van Sluis. 1965 zou een grand cru worden. HEYN BEUKELSZOON In de encyclopedie voor de algemene lezer die Albert Heyn op zijn supermarkt heeft gesmeten staan ook zaken die voor de Zeeuwse lezer inte ressant zijn. Wij bedoelen niet de bof die een ziekte is die op de lachspieren werkt, de buikspre kers die hun talent meestal gebruiken om geld te verdienen, de mens die door de eeuwen heen dol is geweest op snoepgoed of de bomen die tot de plantenwereld blijven behoren. Hef is ons te doen om Willem Beukelszoon uit Biervliet („zoekt U eens op waar het ligt"). De redactie of supervisors waaronder de hoogleraar - Europeaan Brugmans, de idem veelschrijver Pen, links socialist Van Rand wijk, (natuurlijk) de overbezette dokter Van Swol en dagsluiter Leopold Verhagen zullen donders goed weten waar het ligt. Maar: „zoek maar eens een aardige afbeelding van de haringkaker". Het glasraam in de kerk was alleen in een onbruik bare „ansichtkaart" voorhanden. „En Biervliet is niet naast de deur". Het raam zelf was te hoog om te fotograferen. „En een hele stellage bouwen dat is zelfs voor een encyclopedie wat te veel. Dan maar zelf een tekening gemaakt. En waf voor een. In ieder geval heeft ze Prince geïnspireerd. Dan hoeft U de „Zestien Delen Gouden Horizon" niet te kopen, althans niet voor Willem, wel voor Heyn natuurlijk. •k k NA 20 JAAR De Zeeuwse Volksuniversiteit bestaat twintig jaar en wordt terecht in een koesterend zonnetje gezet. Het eerste jaar was turbulent, ledereen ging naar elke lezing of voorstelling. In de plechtige con certzaal speelde ik een paar maal per week hockey. De Nadorstvelden stonden immers onder water. 37

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 41