Een van de eerste keren kwam er een generaal spreken over de bevrijdingsstrategie voor Neder- lands-lndië. Een jonge vrijwilliger vroeg of zijn superieur het wel verantwoorden kon zo enthou siast te zijn nu de vrijwilligers al maanden op hun uniform zaten te wachten. De generaal heeft toen de insubordinerende soldaat bulderend op zijn plichten gewezen. De zaal was perplex en vol mededogen. Een ander keer sprak Prof. Goudriaan, militair gezagsdrager. Hij zou spreken over het herstel, maar ging aldra over op de Deutschen Geist, Ni- belungen, Edda, Wodan, Kriem- en Brunhilde. Als student van de Hooggeleerde zat ik met een vriend op de eerste rij braaf aantekeningen te maken. Ten slotte dateerde onze levende stof van voor mei 1940. Na afloop vroeg Goudriaan ietwat benauwd onze aantekeningen op, het mocht niet in de krant zei hij. Wij hebben nooit iets gepubliceerd, maar nu, na twintig jaar mag het wel eens gezegd worden. Ten slotte zit Goudriaan al weer vele jaren in het land van de apartheid. NOG 35 JAAR In het jaar 2000 zal de arts-ingenieur het voor het zeggen hebben in het ziekenhuis. De al dan niet chronische infectieziekten zullen bedwongen zijn, machines zullen diagnoses stellen, de narcose ge schiedt elektrisch, twee uur per etmaal slapen is voldoende door het neutraliseren van vermoeid- heidsstoffen en de plastische chirurgie geeft ieder een een standaardgezicht. Wij hoorden al van een elektrisch scheermasker uit Amerika, dat men enkele tellen opzet om er glad uit te komen. Een koper vroeg of dit kon. Alle gezichten zijn immers verschillend. Waarop de verkoper zei: ja, maar na het scheren niet meer. REPUTATIE 1 Verolme is een paar keer per dag in het nieuws. Onlangs kwam er een bericht dat zijn zestien ridderorden waren gestolen, maar dat hij net naar Amerika was om vier nieuwe. Even later ontvingen enkele jubilerende functionarissen uit zijn hand „een zilveren speldje en een enveloppe onder cou vert" (wat dat ook moge zijn). Is Verolme niet eens door de Duitsers gedwongen naar Moskou te gaan, heeft hij minister Scholten niet vaderlijk vermaand, heeft hij geen politieke stunts uitge haald op het zo neutrale R.E.M.-scherm waar al leen paarden spreken), wordt zijn loyaliteit tegen over land en volk niet beperkt door het belang van de aandeelhouders? Dan moet je wel een gladde jongen je „image" laten verzorgen, al wordt het wel eens glibberig en steken zelfs de kranten er de draak mee. Zwarte Rika Jansen, eega van Kees Manders, weet het ook wel. Laatst ontmoette zij haar redder uit de oorlog en prompt stond ze in alle kranten. Haar mislukte tournee in Israël werd handig goed gepraat Zo zal Zeeland het niet moeten doen, bureaus in schakelen wier enige kennis bestaat in het hebben van relaties, die van de problemen verder geen weet hebben, er ook geen moeite voor doen, of zelfs maar voor kunnen doen. Voor beheersing van diverse communicatietechnieken is veel meer nodig. Zeeland heeft te veel zuivere goodwill te verspe len om commis-voyageurs langs de huizen te stu ren. Of om te werken met drukwerkenveloppes die aan de korte zijde geopend zijn, met brieven waarop een nagebootste echte handtekening staat. REPUTATIE 2 Rotterdam stelt op de komende opbouwdag op 18 mei een voorlichtingscentrum in bedrijf. B. en W. hebben meegedeeld dat een lichtkrant op de dak lijst voorlopig te duur is f 250.000,J. Men volstaat nu met een dagelijks nieuwsbulletin. Het is nog maar bescheiden moeten wij zeggen. ONS BELANG Het Zeeuws Tijdschrift krijgt het financieel steeds moeilijker. In drie jaren zijn de kosten met 62% gestegen. Zal er subsidieverhoging aan de Staten worden gevraagd? De Telegraaf wil de omroepbestuurders in de Kamer de mond snoeren. Zij zouden belangen verdedigen. De Telegraaf-medewerkers die aan R.E.M.-activiteiten hebben deelgenomen zijn heel wat objectiever. Intussen: mogen de Statenleden die abonnee zijn op het Zeeuws Tijdschrift voor subsidieverhoging stemmen? Gelukkig is dat aantal niet zo groot, zodat het vraagstuk meer van theoretische dan van praktische aard is. GEBOORTEGOLF Uit het jaarverslag van Heinekens: de geboorte golf begint bier te drinken. In Zeeland valt dan niet veel eer te behalen. Vg. 38

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 42