heeft inmiddels de nodige voorbereidende werkzaamheden verricht voor het uit te brengen rapport. De waterlozing geschiedt hier door 2 zeesluizen. Als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan zal de getijbeweging wegvallen waardoor tot bemaling van het betrokken gebied zal moeten worden overgegaan. Tevens zal de af watering van het oostelijk gedeelte van Sint-Philipsland, voorzover dit deel uitmaakt van het interprovinciale waterschap „De Prins Hendrikpolder", moeten worden herzien in verband met de Schelde-Rijnverbinding. Dit laatste geldt overigens mede voor het daarbij betrokken gebied van Zuid-Beveland. De waterbeheersing op Schouwen-Duiveland en Tholen is verbeterd bij de aldaar na de ramp van 1 februari 1953 uitgevoerde herverkavelingswerken, waarbij deze gebieden van een vrijwel volledig nieuw afwateringsstelsel zijn voorzien. Watervoorziening Een ander aspect van de waterhuishouding is de watervoorziening van diverse gebieden die mogelijk wordt door de uitvoering van het Deltaplan. In eerste instantie is hierbij als proef gedacht aan Schouwen-Duiveland en wel aan een gebied ten noorden en noordoosten van Zonnemaire. Bij de bestem ming van het Greveiingenbekken gaan de gedachten sterk in de richting van recreatie en natuurbescherming. Hierbij hangt ten nauwste samen de vraag of een dergelijke bestemming is te combineren met de functie van spaarbekken ten behoeve van de watervoorziening van de aangrenzende landbouwgronden, met name ten behoeve van Schouwen-Duiveland. Een hiertoe ingestelde werkgroep, genaamd „Werkgroep toekomstige water voorziening van Schouwen-Duiveland", samengesteld uit vertegenwoordigers van de Rijks- en Provinciale waterstaat, de Cultuurtechnische dienst, het Insti tuut voor cultuurtechniek en waterhuishouding en het waterschap, heeft dit uiterst gecompliceerde vraagstuk in studie. Het in eerste aanleg doorrekenen van het daartoe nodige leidingstelsel zal geschieden met behulp van een com puter. Het zal duidelijk zijn dat de Deltawerken aanleiding zijn tot de uitvoering van zeer grote waterschapswerken. Door de concentratie in grote eenheden zijn de waterschappen hiervoor goed geoutilleerd en daarmee een gelijkwaardige ge sprekspartner van de gespecialiseerde overheidsdiensten geworden. Tevens ge tuigen de concentraties van een moderne mentale instelling die is gegroeid met en vooruitloopt op de uitvoering van het Deltaplan. 145

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 101