Visserij DE PERIODE 1965-1975 zal in het teken staan van het naderende einde van de oester- en mosselteelt in de Oosterschelde. Gevreesd wordt, dat reeds enige jaren voor de afsluiting (1978) de invloed van de werkzaamheden aan de Oosterscheldedam de gevoelige cultures zal treffen. Een gedeelte van de mosselbe drijvigheid mosselhandel, schonerijen, transport, inleggerijen zal kunnen worden behouden indien het project voor kunstmatige mosselverwatering in Zeeland wordt gerealiseerd. Voor dit project stelt ook het Waddengebied het kweekgebied zich kandidaat. Met spanning wordt uitgezien naar de schaderegeling voor de in dividuele gedupeerden, die krachtens de Deltawet is toegezegd. In het collectieve vlak dient de regering krachtens art. 8 van de Delta wet materiële steun te verschaffen aan de getroffen visserijgemeen schappen, met name aan Yerseke en Bruinisse. Teneinde deze ge meenten voor sociaal-economisch verval te behoeden zullen met overheidssteun maatregelen moeten worden genomen om compen serende welvaartsbronnen te creëren of althans de infrastructuur er voor gereed te maken. De vergrote haven van Yerseke is een voor beeld. Omstreeks 1975 zal ook het einde van de garnalenvisserij vanuit Colijnsplaat in zicht zijn. Van de invloed van de Deltawerken op de garnalenstand zal het afhangen of de vroegere „Veerse" vissers zich grotendeels naar de overige Zeeuwse havens of naar de noor delijker havens zullen verplaatsen. De „Veerse" vissers zijn zeer met de garnalenvisserij vergroeid; eventuele omschakeling op an dere visserijen (kleine zeevisserij) zal niet gemakkelijk zijn. Boven dien zouden financierings- en scholingsproblemen deze omschake ling kunnen bemoeilijken. Het is te hopen, dat voor deze karakte ristieke vorm van kustvisserij ook in de toekomst voldoende exploi tatiemogelijkheden in Zeeland aanwezig zullen blijven. Van de realisering van de huidige plannen voor een derde haven zal het mede afhangen of Breskens zijn positie als haven voor de kustvisserij en de haringvisserij zal kunnen uitbreiden. Het lijkt waarschijnlijk dat vooral in deze haven de visserij-activiteiten zullen worden geconcentreerd, vooral met het oog op de afzet in België en Frankrijk. Lang voor 1975 dient hierover zekerheid te worden verkregen. 146

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 102