BEROEPSKUNST in groepsverband beoefend bestaat binnen de provincie Zeeland niet. Er is bijvoorbeeld geen eigen Zeeuws toneelgezelschap en geen eigen Zeeuws orkest. Zij bestaan niet, omdat er in onze provincie met 290.000 inwoners nogal ver spreid wonende Zeeuwen niet voldoende emplooi is voor beroeps gezelschappen. De vraag of het oprichten van deze gezelschappen artistiek wel verantwoord zou zijn behoeft hier niet gesteld te wor den, omdat van een zelfs maar enigszins lonende exploitatie geen sprake kan zijn. Het is derhalve noodzakelijk ensemble-beroeps- kunstevenementen van elders te importeren. Dank zij de activiteiten der zogenaamde uitkoopverenigingen Zeeuwse Volksuniversiteit, Federatie van Algemene Kunstkringen en andere instellingen die in dit opzicht samenwerken in de Stichting Cultuurspreiding Zeeland kan men hier van een althans in kwan titatief opzicht redelijke voorziening spreken. De kwaliteit van de geïmporteerde toneel-evenementen werd echter vaak nadelig be ïnvloed door de nogal gebrekkige accommodatie, die de reper toire-keuze aanzienlijk beperkte. De nieuwe schouwburg in Middel burg zou als dit de enige moeilijkheid was een betere toe komst voor het goede toneel in Zeeland kunnen inluiden. Hoewel de accommodatie met betrekking tot de concertvoorziening ronduit onvoldoende genoemd mag worden Zeeland telt een concertzaal, die in Middelburg toch is hier de keuze ruimer, om dat het aanbod in Nederland concerteren niet minder dan 12 beroepsorkesten groter is. Daardoor en dank zij de grote activi teit van de Z.V.U. was het, ondanks de onvoldoende accommodatie, 154

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 110