Kunst toch mogelijk in Zeeland een gevarieerd concert-programma op te bouwen. Hieruit blijkt dat de accommodatie, die men kan bieden niet altijd doorslaggevend is. Er is nog wel een andere kant aan deze zaak. De slechte accommo datie voor de beroepstoneelvoorziening is steeds een redelijk en aanvaardbaar excuus geweest voor de standplaatsgezelschappen om hier slechts zelden te komen spelen. Zodra dit excuus niet meer geldt zal echter blijken dat het aanwezige artistieke potentieel niet groot genoeg is om geheel Nederland van goed toneel te voorzien. Aan het probleem van de toneeispreiding worden met zeer grote regelmaat rapporten gewijd, die echter deze aangelegenheid tot op heden geen stap verder hebben gebracht. Vooralsnog lijkt het pro bleem dan ook onoplosbaar. Wat de toekomstverwachtingen betreft dient zowel voor het toneel als voor de muziek de accommodatie verder verbeterd te worden. Dat wil echter niet zeggen, dat alle toneel- en muziekevenementen vervolgens met ruime hand over de provincie gespreid kunnen wor den. Volstaan zal moeten worden met een vrij gering aantal kern punten. De tijd van de rondreizende komedianten is definitief voor bij. Het publiek afkomstig uit de kleinere plaatsen zal zich in be weging moeten zetten naar de kernpunten. Reisfaciliteiten zullen daartoe echter wel noodzakelijk zijn. De positie van Zeeland ten opzichte van het brandende vraagstuk van de toneelspreiding lijkt niet ongunstig. De noord-zuidverbindingen zullen onze provincie dichter bij de Randstad Holland brengen, waar zich nog steeds het Mekka van alle ensemble-beroepskunst bevindt. 155

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 111