Individuele beroepskunst Deze vindt in Zeeland een vrij groot aantal be oefenaars bij de beeldende kunsten. Wij bevinden ons thans in een luwte. Het leeftijdsverschil tussen de gevestigde namen als Van Schagen en Kimpe en de jongeren is nogal aanzienlijk. Een hele ge neratie ontbreekt tussen de ouderen en de jonge ren. Gezien het aantal talentvolle jongeren is het slechts een kwestie van tijd om deze luwte voorbij en weer vóór de wind te komen. Dit laatste zal versneld kunnen geschieden, indien de vestiging van, van elders afkomstige, beeldende kunstenaars zich verder zal voortzetten. Indien zich hieronder een aantal „grote namen" zou bevinden, zoals indertijd de Toorops, Mondriaan, Chabot en ande ren, en een zekere „randstadmoeheid" bij de kunstenaars stemt ons verwachtingsvol dan lijkt ons het perspectief verzekerd. Het grote probleem van de in Zeeland woonach tige beeldende kunstenaars is dat van het beperkte afzetgebied. Er zullen derhalve steeds meer ver kooptentoonstellingen in, maar meer nog buiten Zeeland moeten plaats vinden. Een passende ac commodatie zal daartoe hier en elders geschapen dienen te worden. Dat het vinden van nieuwe afzetgebieden gepaard zal gaan met een confrontatie met de kunst van elders zal ons bovendien voor zelfgenoegzaam heid behoeden. Amateuristische kunstbeoefening De ook in Zeeland veelvuldig beoefende amateu ristische kunst staat kennelijk op een tweesprong. Daarmee is slechts een latente situatie actueel ge worden. Amateuristische kunstbeoefening is name lijk een wat dualistische zaak. Kunstbeoefening eist in de eerste plaats talent en opleiding. Een aange paste opleiding aan conservatoria, toneelscho len, academies voor beeldende kunst en dergelijke ontbreekt voor amateurs. Overigens is talent voor amateurs niet doorslaggevend. Het gaat vaak slechts om een genoegelijke vrijetijdsbesteding, waarbij de kunst eerder middel dan doel is. Hier is op zich niets tegen, mits men zich dat maar voortdurend bewust is. Er is echter al enige tijd een ontwikkeling gaande, die het „vrijblijvende" vrijetijdsbestedingselement wat wil terugdringen en wil streven naar meer artistiek verantwoorde pres- 156

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 112