taties met als gevo'g beroepsopleidingen op bijna ieder terrein van de amateuristische kunstbeoefe ning (eigenlijk een wat wonderlijke zaak, waar er in Nederland eerder een tekort dan een teveel aan beroepskunstenaars bestaat). Indien deze ontwikke ling zich voortzet, en er is alle aanleiding om aan te nemen dat dit het geval zal zijn, dan zal de amateuristische kunstbeoefening in kwantitatief op zicht een teruggang gaan vertonen. Zij die het uit sluitend voor hun genoegen doen, zullen er de brui aan gaan geven. Ook het publiek, dat voor een gezellige avond en niet voor de kunst kwam, zal wegblijven. Aanleg en opleiding (cursussen, lezin gen en ander vormingswerk) zullen een belangrijke rol gaan spelen. De amateuristische kunstbeoefe ning zal dan wellicht vrijwel ophouden in de oude vorm te bestaan en zal dan opgegaan zijn in „De kunstzinnige vorming". Een verbetering in kwali tatief opzicht mag echter wel verwacht worden. In Zeeland heeft men hier vroegtijdig reeds een kader voor geschapen namelijk „Het Zeeuwse In stituut voor Kunstzinnige Vorming". Wat de Zeeuw se Muziekschool aan opleiding voor de muzikale amateurs betekent wil dit instituut zijn voor de andere kunstbeoefenaars. Het gaat hier duidelijk om algemene vorming en niet om vakopleidingen. Lectuurvoorziening Naast een aantal openbare leeszalen en biblio theken en openbare uitleenbibliotheken werken in Zeeland in een aantal centrumgemeenten zes or ganisaties die samenwerken in de Provinciale bi bliotheekcentrale in Goes. Voorts is er het Katho liek bibliotheekcentrum Zeeland in Terneuzen. De laatste twee stellen zich voornamelijk ten doel de verspreiding van lectuur op het platteland. De veel heid der organisaties wordt dank zij de nauwe samenwerkingsverbanden niet als storend onder vonden. Een lectuurplan voor Zeeland is in de maak, waarbij onder meer gedacht is aan het ge bruik van bibliobussen. In de toekomst zullen de samenwerkingsvormen nog nauwer moeten wor den aangehaald om gezamenlijk de vraagstukken van personeelsvoorziening, kadervorming en lec- tuurspreiding te kunnen oplossen. De in 1859 opgerichte Provinciale bibliotheek van Zeeland behoort tot de groep regionale weten schappelijke bibliotheken. Doel is het voorzien in 157

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 113