Het kader voor de sportbeoefening Aan het verenigingskader worden hoge eisen van bekwaamheid gesteld om de organisatie en de beoefening van de sport in goede banen te leiden. De toename en verbetering van de accommodaties voor sportbeoefening zullen het aantal leden doen toenemen. Het grote aantal jeugdleden stelt bijzondere voorwaarden aan hen die leiding geven. Het is van groot be lang dat op regionaal niveau activiteiten worden ontwikkeld op het terrein van de bestuurskader-training. Jongeren zullen moeten worden opgeleid om de plaatsen van de oudere be- stuurderen over te nemen. Daar waar belangstelling is zullen cursussen moeten worden georganiseerd, die inzicht geven in een eigentijdse bestuurstechniek en aandacht besteden aan de maatschappelijke structuurwijzigingen en de daarmee samen hangende veranderde opvatting van hen die sport willen be oefenen. Dit zal bijdragen tot de vorming van de belangrijke groep van werkers, die een deel van hun vrije tijd besteden aan het leiden van de verenigingen. Bijzondere aandacht zal ook aan de opleiding van het sport- technische kader moeten worden besteed. Daar waar sport be oefend wordt is een technisch bekwame leiding vereist. De sportorganisaties stellen eisen aan de technische sportleiding, waar op vele plaatsen nog niet aan kan worden voldaan. Jongeren die de capaciteiten hebben zullen moeten worden aangemoedigd in hun vrije tijd de studie en training te volgen die hen in de gelegenheid zullen stellen de vereiste diploma's te halen. Deze gediplomeerde krachten zullen voor hun dien sten aan de verenigingen moeten worden gehonoreerd. De cursussen dienen regionaal te worden opgezet. Vrijgestelde kadertrainers zullen moeten worden aangetrokken. Zij zullen ten dienste staan van de sportorganisaties. Vrijgestelden zijn in andere sectoren van het maatschappelijk leven reeds lang gebruikelijk. Ook voor de sport op regionaal niveau moeten zij ter beschikking staan. De grote toename van de jongere leden bij de sportorganisaties meer dan de helft van de 44.000 Zeeuwse sportbeoefenaars is jonger dan 18 jaar stelt de sportorganisaties voor de op gave aandacht te besteden aan de vorming van de jeugd die aan hun zorgen is toevertrouwd. Speciaal voor dit doel ge trainde jeugdsportleiders zullen voor deze specifieke kader training nodig zijn. 163

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 119