Volksgezondheid to DE PERIODE 1965-1975 is beslissend voor de maatschappelijk-economische perspectieven van Zeeland. Dit betreft de deltawerken, de industrialisatie en de recreatie, maar tegelijk daarmee de volksgezondheid, omdat de zorg hiervoor gelijke tred moet houden met de econo mische processen. Het leefklimaat en het algemeen welzijn moeten immers worden ingebouwd wil de mens in de Zeeuwse samenleving van 1975 ge dijen. Vanuit de categorie van de volksgezondheid wordt de eis gesteld overal, maar vooral weer in een provincie als Zeeland die zo snel evolueert dat de samenleving zo wordt geconditionneerd dat de mens een optimale gezondheid kan genie ten. Onder gezondheid verstaan wij met de We reldgezondheidsorganisatie een toestand van licha melijk, geestelijk en maatschappelijk welzijn. Aan de instellingen van de gezondheidszorg komt hier in een groot aandeel toe. De huisartsen, de medische specialisten, de para medici en de kruisverenigingen (waaronder begre pen de specifieke verenigingen tot bestrijding en preventie van de zogenaamde volksziekten t.b.c., reuma en kanker) pijlers van de gezondheids zorg zullen naar aard en aantal op de juiste wijze moeten worden ingebed, opdat zij in de voeding van de samenleving de rol van de voor het leven onontbeerlijke vitamines kunnen vervul len. Deze personen en instellingen zullen de beschik king moeten hebben over een uitrusting die hen in staat stelt hun taak op de meest efficiënte wijze te vervullen, bijvoorbeeld over voldoende goed ge outilleerde en goed over de provincie gespreide ziekenhuizen, verpleeginrichtingen, verpleegtehui zen, bejaardenverzorgingstehuizen, zwakzinnigen inrichtingen en revalidatiecentra. Andere op het terrein van de volksgezondheids zorg werkende organisaties zoals de Diensten voor de geestelijke volksgezondheid, de Provinciale re- validatiestichting, de Sociaal-paedagogische dien sten en de Sociale werkplaatsen behoren eveneens tot de onmisbare uitrustingsstukken van de samen leving en zullen, naar verwacht moet worden, in 1975 nog minder gemist kunnen worden dan thans. De gemeentelijke en provinciale kruisverenigingen en andere instellingen van gezondheidszorg zullen in de eerste plaats de beschikking dienen te heb ben over voldoende financiële middelen om een beleid te kunnen voeren dat aan de ontwikkeling van de samenleving is aangepast o.a. door behoor lijke gemeentelijke en provinciale subsidies. Zeer belangrijk voor het welzijn van de mens zijn de condities waaronder hij in de samenleving moet leven. Lucht-, water- en bodemverontreiniging zul len, zover mogelijk, beperkt moeten worden; de toestand van de recreatie-accommodaties, van de zweminrichtingen, van de waterwingebieden, van de woningen en fabrieken zal optimaal moeten zijn zowel in technisch-hygiënisch als in geestelijk-hy giënisch opzicht. Aan het welzijnsbelang van de mens in de samen leving moet door ieder beleid en beleidscollege het primaat worden toegekend. Ten einde dit te effectueren dient bij het bepalen van het beleid meer en meer invloed verleend te worden aan de eisen van de volksgezondheid. Een speciaal woord zij nog gewijd aan de milieu hygiëne, die van het wonen, werken en recreëren. Deze betreft het huis, de drinkwatervoorziening, de 168

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 124