Middelburg 23.830 inwoners zag zijn hart in 1940 door oorlogsgeweld vernietigd. Na anderhalve eeuw stilstand gaf dit niet alleen een stimulans tot herstel maar ook een impuls tot vernieuwing. Bijna 600 pan den waren vernield. Het cen trum is nu geheel gemoderni seerd en verruimd; het is be schikbaar om de ontwikkeling van Zeeland mede op te van gen en te stuwen. Toch zijn zes saneringsplannen nog als ur gent te beschouwen. Zij beslaan 529 panden. De wijken tegen het nieuwe centrum aan zijn snel verkrot; de tegenstelling noodt de mensen tot abandon neren. Het doel van de saneringsplan nen is ook gelegen in de uit breiding van het winkelcentrum en het scheppen van ruimte voor nieuwe distributievormen zoals een supermarkt en groot winkelbedrijven. Daar het her bouwplan van 1940 de grote verkeersstromen niet kon voor zien moeten de toe- en uitgan gen naar en uit de stad thans worden verbeterd en moet meer parkeerruimte worden ontwor pen. Daarbij moeten belangrij ke historisch dierbare stadsde len worden gerestaureerd en moet licht en lucht achter de panden worden geschapen. Het winkelcentrum blijft in het hart van de stad. In de buitenwijken komen buurtcentra. Na 1970 zal er echter, afhankelijk van het tempo van de economische ontwikkeling, een wijkcentrum in Middelburg-Zuid groeien. De belangrijkste taken van Mid delburg verdienen speciale aan dacht. De hoofdstad is bestuurs centrum; in 1965 werken er 1600 ambtenaren. Middelburg is een zeer belangrijk toeristencentrum voor dagtoeristen uit het bin nen- en buitenland en voor ver- blijfstoeristen aan de kust. Op de functie van economisch cen trum voor een gebied dat ook Walcheren te buiten gaat werd reeds gewezen. Van grote betekenis is de cul turele centrumfunctie, die mede de economische ontwikkeling van de zeehaven Vlissingen- Oost moet schragen. Daarvoor zijn nodig een modernisering van de concertzaal en een ac tief cultuurbeleid hiervoor en voor de nieuwe schouwburg in samenwerking met de bestaan de uitkoopverenigingen. Er kun nen belangrijke evenementen plaatsvinden die elders in Zee land op bezwaren stuiten. Het Zeeuws museum zal moeten worden overgebracht naar de Abdij; de verzameling moet ver rijkt en een actief tentoonstel- lingsbeleid gevoerd worden. In 1965 wordt met een beleid be gonnen dat gericht is op meer evenementen voor inwoners en vreemdelingen. Middelburg is ten slotte een sportcentrum. Het streeft naar een nieuw open en overdekt zwembad. Het tekort aan sport velden is zeer groot wanneer het met andere steden wordt vergeleken. Er is een project voor drie korfbal- en drie hockeyvelden maar dit zijn mi nimumplannen. Als de ontwik keling doorzet zal een derde sportpark in Middelburg-Zuid nodig zijn. Als woonstad staat de hoofd stad zeer in aanzien. Het beleid is er op gericht de uitbreidings plannen zo te ontwerpen dat zij een eigen en aantrekkelijk ka rakter hebben. In de noordwes telijke wijk Griffioen II is plaats voor 916 woningen van allure. De nadruk van de sociale wo ningbouw ligt in het plan-Zuid. In 1969 zullen daar 1600 wo ningen voltooid zijn; in totaal is er ruimte voor 5.000 wonin gen met royale wijkvoorzienin- gen. Deze wijk is gericht op de zeehaven en op het grote eigen industrieterrein langs het ka naal. In de Stromenwijk II is plaats voor 344 woningen, in de wijk Klarenbeek voor 780 woningen. De behoefte aan woningen hangt af van de economische ontwikkeling van de werkgebie den in de omgeving en van de verdeling van de woonfunctie ten opzichte van Vlissingen en Souburg. De zeehaven kan in tien of in twintig jaar worden uitgegeven, het eigen industrie terrein in twintig jaar. Er is ge rekend met aantrekken van res pectievelijk 28% en 50% van de zeehavenarbeidersgezinnen en met een pendel op het eigen industrieterrein van 30% en 172

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 128