terrein zal worden uitgebreid, in het zuidwesten en in het noordoosten. Op grond van doortrekking van de aanwas van 1964 wordt tot 1975 een groei met 5.000 tot 22.000 inwoners haalbaar geacht. Dit vergt de bouw van 150 woningen per jaar. Om een oplossing vragen nog de definitieve huis vesting van de gemeentelijke diensten, de restau ratie van het stadhuis, de definitieve bestemming van de oude haven en de kade en de sanering van enkele delen van de binnenstad. Hier speelt het gebrek aan financiële middelen parten. De midde len waarover de gemeente kan beschikken zullen voor een groot deel nodig zijn voor de bouw van een persleiding, de aanleg van parkeerterreinen en de verbetering van verkeerssituaties. Zierikzee 7.490 inwoners illustreert duidelijk de proble men van een stad die voor be langrijke restauraties en voor de gevolgen van de industria lisatie staat. Als secundaire ont wikkelingskern mag het op fa ciliteiten rekenen. De vraag of de stad deze status behoudt is belangrijk voor Zeeland, omdat de zuigkracht meer van het dis trict Rotterdam dan van de zee haven Vlissingen-Oost en van Goes zal uitgaan. Na de watersnoodramp van 1953 is de restauratie goed aan gepakt Gasthuiskerk, Beurs, eerste deel van het stadhuis en Tempelierenhuis maar de be stedingsbeperking van 1955 stak een spaak in het wiel. In 1960 werd wederom aangevan gen met de stadhuistoren, de tweede fase van het stadhuis en de Zuid- en Noordhavenpoort. De kosten hiervan bedragen 2,6 miljoen. Plannen voor de laatste fase van het stadhuis, de Nobelpoort, het Blauwe Bolwerk en het laatste deel van het Tem pelierenhuis moeten nog wor den uitgewerkt. Het rijk is be zig met de restauratie van de St. Lievens Monstertoren. Op de monumentenlijst komen 576 ob jecten voor, wat overeenkomt met een vierde deel van het woningbezit. Een spoedige sub sidieregeling is gewenst. De fi nanciële middelen ontbreken om een grootscheeps herstel te waarborgen. De uitbreidingsplannen beslaan 650 woningen. Voor het haven kwartier in de oude binnenstad is een saneringsplan vastge steld, dat dringend om uitvoe ring vraagt. Overwogen wordt een verkeerssanering teneinde het oude centrum bereikbaar te maken. De ontsluiting van en naar Rotterdam geeft daar alle aanleiding toe. Verdere gemeentelijke objecten zijn een uitbreiding van het in dustrieterrein, overname door de gemeente en verbetering van de schouwburg (730.000, gulden) en de aanleg van een grote jachthaven. Alle lagere schoolgebouwen moeten ver nieuwd worden. Axel met 8.100 inwoners heeft functies ten behoeve van de ka naalzone en het platteland. Er zijn aantrekkelijke uitbreidings plannen, ook voor wat duurde re woningen. De sanering van de binnenstad is gericht op de bouw van een nieuw winkelcen trum. Hulst telt ruim 6.000 inwoners en is het uitgesproken centrum van het „land" van die naam, dat 26.200 inwoners heeft. Dit betekent onder andere de aan wezigheid van verschillende scholen voor voortgezet onder wijs en van een zekere culturele accommodatie. De functie strekt zich ook uit tot een deel van het Belgische achterland. Enke le grote projecten zoals de re constructie van de binnenstad, de bouw van een cultureel cen trum en de aanleg van een groot recreatiepark zullen in de komende jaren de aandacht vragen. Het Land van Hulst be zit in zijn „hoofdstad" een cen trum dat voor de verheffing van de streek van grote betekenis is. •k Sas van Gent met 4.660 inwo ners staat voor een speciaal vraagstuk. De nieuwe industrie- en in de ontwikkelingskern Ter- neuzen oefenen grote zuigkracht uit. De grote bedrijven in Sas van Gent zijn hard aan ver jonging van het personeel toe en moeten de zeer grote pen del mede daarom vervangen door vestiging in de eigen ge meente. Bovendien staan enke le bedrijven voor belangrijke uitbreidingen en wordt concur rentie ondervonden van de ont wikkeling in het district Gent. In de komende vijf jaar moeten 600 a 700 woningen worden ge bouwd. Breskens 3.780 inwoners heeft als belangrijkste econo mische troeven de visserij, de recreatie en de kustvaarders haven. Het streeft naar de aan leg van een derde haven die, mede door de goede mogelijk heden van afvalwaterafvoer, gerekend mag worden tot de potentie van het Westerschelde- bekken. Deze gemeente heeft met Groede, Schoondijke en Hoofdplaat tezamen 9.000 inwoners een gemeenschap pelijke regeling aangegaan tot de aanleg van een industrie terrein naast de derde haven. Kapelle-Biezelinge heeft 4.600 inwoners, 500 meer dan in 1955. De groei berust vooral op de fruitteelt en op de gevestigde bedrijven, waaronder interna tionaal bekende zaadverede- lingsbedrijven en conservenfa- brieken. Bovendien is de ge meente als wooncentrum in trek; er is veel particuliere bouw en een centrum voor be jaardenzorg. De capaciteit van de uitbreidingsplannen is 600 woningen. In 1966 wordt in Ka- pelle een nieuwe lagere tuin bouwschool gebouwd als eerste fase van een centralisering van het tuinbouwonderwijs. Er is een fraai complex sportvelden en een persleiding voor afval water naar de Westerschelde. Krabbendijke heeft 3.100 inwo ners en groeit snel. De fruit-, groenten- en gladiolenteelt vor men met handel en industrie de 175

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 131