DE belangrijke structuurver anderingen, die zich lan delijk in de midden standssector voltrekken, zullen op regionaal niveau bij een versnelde ontwikkeling een extra accent verkrijgen. Zo zal de beëindiging van niet-renda- bele bedrijven worden bespoe digd, naarmate de exploitanten of hun potentiële opvolgers in andere bedrijfssectoren betere toekomstmogelijkheden zien. Vooral in de sterk overbezette levensmiddelensector moet in Zeeland een krachtige verdere verlaging van de winkeldicht heid worden verwacht. In het verleden trad hier in de periode 1950-1964 een daling van het aantal verkoopplaatsen op van 3.704 tot 2.580 bij een bevol kingstijging van 270.000 tot 290.000. Momenteel is de winkeldicht heid in Zeeland nog zeer hoog vergeleken met de landelijke si tuatie. Voor Zeeland telde men per 1 januari 1964 één detail handelsvestiging op 45 inwo ners, voor Nederland 1 op 60 inwoners. Dit is een van de na delen van een te langzaam groeiende economie, die geen gelegenheid schept voor ver nieuwing. Voor structureel zwakke bedrij ven met een ongunstige vesti gingsplaats zal een versneld provinciaal ontwikkelingstempo weinig soulaas kunnen bieden. In de steden en de streekcentra zullen goed geleide en goed gesitueerde middenstandsves tigingen daarentegen nieuwe kansen krijgen. Zij zullen kun nen profiteren van de toene mende koopkracht van een groeiende bevolking, die bij een vergrote mobiliteit vooral naar de hoogwaardige winkel centra zal trekken, waar het as sortiment en de koopsfeer zijn afgestemd op de hoge eisen van de moderne consument. In het kader van de stadsuit breidingen en stadssaneringen, zal de winkelplanning in de binnensteden en de buitenwij ken een steeds belangrijker rol gaan spelen. Moeilijke kwesties zijn hier de juiste aanpassing van het winkelapparaat aan het groeitempo van een gemeente en de juiste verhouding tussen stadscentrum en buurt- of wijk centra. Het beleid zal hier steeds meer moeten kunnen steunen op economisch onder zoek. Daarnaast zal het regel matige overleg tussen midden standsorganisaties en gemeen tebesturen een nuttige functie kunnen vervullen. Een te snelle uitbreiding van het middenstandsapparaat brengt de rentabiliteit van de gevestigde en nieuwe zaken in gevaar. Een te langzame uit breiding en modernisering doet afbreuk aan het woonklimaat en doet koopkracht naar elders afvloeien. In Vlissingen zal het stadswin- 178

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 134