Winkelcentra keiapparaat in de komende tien jaar een geheel nieuw aanzien krijgen. In Middelburg zal in een saneringsplan ruimte wor den gecreëerd voor een uitbrei ding van het aantal centrum winkels. Voorts staan in Sou burg en Renesse plannen op stapel voor nieuwe winkelcon centraties. Bij de winkelplanning in de nieuwe wijken van Middelburg, Terneuzen en Goes komen niet alleen planologische en econo mische criteria aan de orde, maar eveneens organisatori sche. De vraag is daarbij in hoeverre kan worden tegemoet gekomen aan de wensen van de plaatselijke middenstand. Deze streeft naar het verkrijgen van prioriteit bij vestiging in nieuwe winkelcentra. Boven dien wil men de zekerheid dat de huur- en koopprijzen niet hoger zullen zijn dan overeen komt met de toch al hoge stich- tingskosten. In dit verband vraagt een experiment in Mid delburg-Zuid de aandacht, dat wellicht in de komende jaren navolging zal vinden. In Mid delburg-Zuid hoopt de Stichting Bedrijfspanden Middelburg in de loop van 1966 een overdekt winkelcentrum van 1.300 m2 te realiseren, waarin een super markt en een tiental winkels ont worpen zijn. De stichting is tot stand gekomen door initiatie ven van de Middelburgse mid denstandscentrale, het gemeen tebestuur, het Algemeen Waar borgfonds voor de middenstand en een dochteronderneming van de Nederlandse Midden- standsbank. In de nieuwe wijken zal de win keldichtheid veel lager zijn dan in de oude wijken. Hierin ko men de gewijzigde exploitatie verhoudingen tot uiting. Het snel groeiende toerisme zorgt op verschillende plaatsen voor een welkome aanvulling van de winkelomzetten. Voor het verblijfstoerisme in de kust- badplaatsen en het dagtoerisme zoals in Middelburg ligt een voortgezette krachtige expansie in het verschiet. Voor het grens- kooptoerisme zoals in Sluis, Oostburg, Axel en Hulst, zijn de perspectieven minder duidelijk door de nivellering van de na tionale prijsniveaus. Structurele veranderingen, on gelijkmatige verdeling van de regionale groei, accentverschui vingen tussen winkelcentra en stadssaneringen zullen vele middenstanders voor belangrij ke beslissingen plaatsen. De keuze tussen beëindiging, mo dernisering of verplaatsing van het bedrijf zal vaak moeilijk zijn. Aan voorlichting van de zijde van de provincie en de gemeenten en van de zijde van branchedeskundigen zal veel be hoefte bestaan. Onder deze om standigheden zal ook een ver steviging van het overleg tussen de middenstandsorganisaties onderling van belang zijn. 179

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 135