Uan tPxihcu^en aan ULtuJiy, Vier Zeeuwse gemeenten Aantal sportbeoefenaren per veld/baan J3 V, JU O ID -O "aj O c c 1) O O O c ID X X Goes 107 42 156 320-s- Middelburg 261 - 42 96 72 23b<- Terneuzen 55 29 30 53 56 Vlissingen 135 36 142 - 392+- De hockeyvereniging vai i Goes moest na een bloei end I bestaan van enkele jaren worden opgeheven wegens gebrek aan accommodatie. De vergelijkingen van de vier grootste Zeeuwse ge meenten met de landelijke gemiddelden zijn openba rend. Het veldhandbal heeft met een ernstig gebrek aan velden te kampen. Goes heeft voor 481 handbal lers anderhalf veld beschikbaar; in Middelburg is een half voetbalveld voor handbal in gebruik en Vlissingen heeft anderhalf veld ter beschikking. Goes en Vlissin gen hebben nog de mogelijkheid de voetbalvelden voor handbal te gebruiken. In Middelburg is het tekort aan voetbalvelden zo groot, dat op de drieëneenhalf over blijvende voetbalvelden, die, behalve het hoofdveld, uitzonderlijk intensief worden bespeeld, geen ruimte voor handbal gevonden kan worden. Indien in Middel burg voorzieningen op korte termijn uitblijven, is een ernstige situatie voor de voetbalsport te verwachten. Voortdurend moet in deze gemeente bij de aanvragen tot gebruik van voetbalvelden de boot worden afge houden. Voor de gebruikers en beheerders, die de intensiteit van de sportbeoefening juist willen vergroten, is dit een verlammende omstandigheid. De gegevens van Terneuzen spreken voor zichzelf. Het aantal ac tieve sportbeoefenaars in deze gemeente kan zonder vrees voor ruimtegebrek belangrijk omhoog gaan. Zwemmen Het tekort aan overdekte zwembaden is in Zeeland duidelijk herkenbaar. Het landelijk gemiddelde van het aantal georganiseerde zwemmers in de leeftijd 6-49 jaar is 0,8 Het Zeeuwse gemiddelde komt op 0,3 Er is een lichtpuntje: het aantal aangeslotenen bij de K.N.B. t.h. Redden van Drenkelingen in Zeeland is 0,3 van de Zeeuwse bevolking in die leeftijdsgroep. Dit is 0,1 boven het landelijk gemiddelde. Toch kan dit m.i. geen reden zijn tot pessimisme met betrekking tot het aantal ongeorganiseerde zwemmers. Velen ver kiezen de Zeeuwse stranden voor hun zwemgenoegens en kunnen daarbij hulp verwachten van de redders. In hoeverre een overdekt wedstrijdbad het aantal georga niseerde zwemmers zal doen toenemen, is nog een open vraag. Wel is te voorspellen, dat het aantal ge oefende zwemmers belangrijk zal toenemen door het tot stand brengen van overdekte instructiebaden. Hier ligt een grote verantwoordelijkheid voor zowel over heid als bevolking. Laat figuurlijk gesproken het ,,Luc- tor" over aa,n de leeuw, voor de Zeeuwse kinderen heeft het ,,Emergo" een reële betekenis. Wij sluiten hierbij de correspondentie tussen J. C. van Schagen en A. Viruly (zie de vorige jaargang) af. Met name de brief van Van Schagen bevat markante her inneringen aan de Middelburgse H.B.S. Zijn bijdrage heeft thans een bijzondere actualiteit omdat deze on derwijsinstelling dit jaar haar eeuwfeest heeft gevierd. Amice, Laat ik de revue van onze oude H.B.S. dan nog even mogen voortzetten het is niet zo ge makkelijk ervan los te komen, juist nu de meer pijnlijke herinneringen gepasseerd zijn. Hef zal je opvallen, hoe snel het beeld verandert, vermoede lijk zeggen de meeste van mijn paedagogen je niets, heb je hoogstens hun namen nog wel eens horen noemen. En ze waren toch zo belangrijk! Wat een figuur van formaat was voor mij niet de zeer ver eerde Gerth van Wijk, de miskende tevens. Hij was de hoffelijkheid zelf en allicht moet hij ook onzer zijds toch wel enige égards hebben verwacht. He laas, hef was er niet bij, we noemden hem Snert was er ooit een stommer, misplaatster epitheton? Het hinderde me evengoed hanteerden we het hardnekkig, het stond zo stoer en zo grappig was 66

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 18