ii Zeeuws Tijdschrift Belevenissen in de Schouwse duinen Vijverberg NUMMER 2 15e JAARGANG 1965 Rust en Vreugd! Een halve eeuw we! geleden! Een geforceerde mars langs on gebaande wegen, heuvel op, heuvel af, een barrière van door een onbarmhartige zon laaiend verhit mul zand en dan één enkele voetstap en ik zie me verplaatst in het halfdonker van een zwaar belommerde laan, waarin slechts een enkele zonnestraal vermag door te dringen. Even sta ik daar cm mijn ogen zich te doen aanpassen aan het halve licht, tot ik op de achtergrond een ruw houten hek ontwaar, waarop met grote slordigweg neergekladde letters de woorden Rust en Vreugd! Deze woorden frap peren mij op slag, om de rust, die voelbaar is, om de vreugd, die stille vreugde is. Twee woorden, zó treffend tekenend de sprookjesachtige sfeer in die zwijgende stilte. Ze ont roeren me werkelijk. Nimmer nog hebben twee simpele woorden zulk een indruk op me gemaakt. Ik ben er een wijle stil van. Dan treft tussen de spijlen van 't hek door een lichtflits mijn oog, een gouden zonnevlek op een oude muur, die tot een boerenbehuizing wordt; er achter een schuur. Een boerderij dus, half verscholen onder het gebladerte van hoog geboomte. Mensen zie ik niet op deze stille zondagmorgen. Even later zwoeg ik weer door het helwitte, mulle zand, hier en daar een vastgelopen plek, begroeid met een spichtig gras, maar de woorden Rust en Vreugd daar in die plech- tig-stille, rustieke eenzaamheid laten me vooreerst niet los. Dan gaat mijn weg door een wijdgapend, diep uitgestoven stuifgat, waarin een majestu euze zeestomer zou verdwijnen en sta ik een eind verderop in een laagte, waar alle 49

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 1