NOG EENS K. De provincie heeft door Flaubert zijn landerig- dramatische betekenis gekregen. Het waanwijze Amsterdam heeft het ten onrechte uit Frankrijk ge ïmporteerd, want ons land heeft geen Parijs en dus ook geen provincie Provincie is verveling, slecht humeur, buren beloeren, seksuele frustratie, familiaire beklemming, burgerlijke geborneerdheid, dubbele moraal, maar vooral verveling en slecht humeur. De steden van Zeeland zijn provincie steden, en waf zal zich achter die gevels afspelen? Maar in hef gruwelijke winterbeeld van Une si jolie petite plage, is Vlissingen in de winter on mogelijk te herkennen. Mannentaal. Want in Zwolle overviel K. alle be klemming van de provincie, aangekondigd al door de sombere treinreis, kinderen wier vermaak slechts uit leedvermaak over K. besfond, die uitgenodigd door een folder de Grote Kerk bekeek. Maar dat is onze zaak niet. 'K MOOG' 'T ZO 'NS ZEGGEN De N.R.C. herinnert bij het aanvaarden van het Schelde-Rijnverdrag aan het Nieuw Zeeuwsch Geu zenlied van P. C. Boutens. En mocht ons Zeeland ooit verbloeden, Moog' 't zijn voor een gerechte zaak; Dat deed het wel in eedlen moede En zonder schaamtebleke kaak. Maar nimmer laaf het als een wezel Zich sleuren naar zoo'n schijnschavot Onder dit karnebeeksch gekwezel Als geen ons helpt, zoo helpt ons God Uit dergelijke galm en parochialisme is veel ge koketteer met hef fascisme ontstaan. Een noord- zuidverbinding mocht eens konkurrieren mit dem Rhein. 100 JAAR GOODWILL 100 jaar R.H.B.S. in Middelburg en Goes. Twee maal meer dan 500 reünisten, tussen 1890 en 1955 op school gekomen. Dierbare herinneringen, waar niemand anders in kan komen, familiefeest van ge neraties, beslotenheid. Veredelingsinstituut tussen ongevormd en gevormd mensenmateriaal in. Basis van de exploderende expansie van ons land na 1890. Van Barbusse tot Cremer en daarvoor en daarna ka- rakterbederf. Deftig geboorde docenten, later „be dienend personeel". Gegoede burgerij eerst, vol slagen democratisering na de oorlog. Twee maal honderd toneelstukken. Historisch heimwee. (Vrij bewerkt naar twee bijzonder geslaagde gedenk boekjes). Een ongelooflijk stuk goodwill voor Zee land, juist doordat de meeste leerlingen uit Zee land uitweken. EERSTGEBOORTERECHT Tholen heeft bezoek gehad van de C.H.- en P.v.d.A.-fractie uit de Staten. Daar mogen we niet mee spotten. Maar de burgemeesters hebben het eerstgeboorterecht van hun gemeentelijke autono mie trachten te verkwanselen tegen een schotel linzenmoes. Uit angst voor samenvoeging van ge meenten werd namelijk een pleidooi gevoerd voor een streekplan. Nu zijn beide nodig, maar de verhouding is die tussen gemeentelijke en provin ciale autonomie. „Laag" mag nooit pleiten voor een overdracht van bevoegdheid aan „hoog". Zo'n argument werkt juist a contrario. ANARCHIE OP SCHOUWEN Schouwen-Duiveland heeft na de Franse Revolutie de versfgaande democratie verworven. Er is ge bakkeleid over de verbinding Zierikzee-Rotterdam en de noodzaak van overstappen. De president van N.S. heeft op de klachten geantwoord „dat het reeds een vergaande stap is dat een verkeers- commissie van Uw eiland haar oordeel kan uit spreken op een gemeenschappelijke vergadering van de rijkshoofdinspecteur van het verkeer en de betrokken vervoersondernemingen". Anarchie als U het mij vraagt. ROOMS EN ROOD Diëtisten van het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding hebben gegevens verzameld over regionale eetgewoonten. Er is heel waf typisch Zeeuws. Spek met peren; roggebrood, boerenkool en witte bo nen (varkensvoer) niet; op zondag stokvis of zou tevis; mosselensoep met wittebrood (Terneuzen). Katholieken eten geen rode bieten. Ziet men in een tuin rode bieten staan, dan woont daar een „andersdenkende", aldus De Stem. Vg. 81

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 33