gether (ds. Martin Luther King, bij de March on Wash ington, augustus 1963). En voortreffelijk wordt het op weg zijn van Amerika be schreven in een gedicht van Archibald Macleisk, de wijd heid der mogelijkheden, de weidsheid van het land en de voortdurende verandering: America is West and the wind blowing America is a great word and the snow, A way, a white bird, the rain falling, A shining thing in the mind and the gull's call. America is neither a land nor a people, A word's shape it is, a wind's sweep This is our land, this is our ancient ground The raw earth, the mixed bloods, and the strangers, The different eyes, the wind, and the heart's change. West-Vlaamse Molens Op 24 maart 1965 hield mr. Christiaan Devyt, advocaat te Brugge, een lezing voor het Zeeuwsch Genootschap over het onderwerp: West-Vlaam se molens. Bij deze lezing, die gehouden werd in het raad huis te Oostburg, waren ook leden van de Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaan deren aanwezig. Uitgaande van het oudste mo lenmodel, waarvan nog exem plaren over zijn, namelijk de standaard- of staatmolen, be sprak de heer Devyt diverse door windkracht bewogen molen-typen. In het tweede deel van zijn lezing ging de spreker nader in op de eco nomische betekenis van de molens, en op de diverse in dustrieën, waarin molens in het produktie-proces waren ingeschakeld. Ook in België doet men pogingen molens als landschappelijk element te handhaven. Uit de, na de pauze vertoonde, kleuren dia's bleek, dat het West- Vlaamse molenpatrimonium in dit opzicht diligent is, en waar mogelijk het initiatief neemt tot restauratie en pre servering. De Werkgroepen Sectie landschapsarchitectuur Het Zeeuwse landschap, en de invloed hierop uitgeoefend door de rationalisering in de landbouw, werd zeer deskun dig besproken door ir. M. de Geuze, tijdens een bijeen komst van de werkgroep Landschapsarchitectuur te Goes op 2 april jl. Bij de dis cussie kwamen enkele punten naar voren, die zeker van di- rect-praktische betekenis ge noemd mogen worden. Bij voorbeeld werd aangedrongen op herziening van de bepalin gen, waaraan vuil-ophaal- diensten in vele gemeenten gebonden zijn. Indien grote stukken, zoals versleten trac torbanden e.d. meegegeven konden worden, of zonder grote kosten naar een stort plaats zouden kunnen worden gebracht, zou een ontsierend element uit het landschap kunnen verdwijnen. Werkgroep voor Historie en Archeologie Het derde nummer van het Bulletin, orgaan van deze werkgroep, is op 21 maart verschenen. Het belangrijkste artikel is van de hand van de heer I. Ovaa: Lijst van publikaties en rapporten van de Stichting voor Bodemkartering, betrek king hebbende op de provin cie Zeeland. Verder, zoals ge woonlijk, Capita selecta en Gaermande. Op 24 april is er in de Pro vinciale Bibliotheek van Zee land te Middelburg een ver gadering gehouden van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek, waarbij ook aanwezig waren redactieleden van het Bulletin. In deze ver gadering, die onder leiding stond van mej. dr. H. C. M. Ghijsen, werd besloten het dialect-onderzoek te blijven voortzetten ter aanvulling en corrigering van het Zeeuws Woordenboek. Ter publicering van vragenlijsten, voor de verzorging van een inlichtin genrubriek en voor het vast leggen van eventueel bereikte resultaten krijgt de vereni ging de beschikking over plaatsruimte in het Bulletin, dat hiertoe met ten hoogste 12 pagina's zal worden uitge breid. Een belangrijk deel van de leden van de vereniging heeft reeds medewerking aan de voortzetting van het on derzoek toegezegd, terwijl contact zal worden opgeno men met heemkundige krin gen om dit aantal uit te brei den. 87

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 39