Kg» - - provinciale vermogens. Juist deze zullen wij op de proef stellen. De proef geldt alle sectoren van het maatschappelijke en economi sche leven. Het colofon vermeldt een lijst van allen die spontaan en enthousiast hun bijdragen hebben geleverd. Hun aard liep zo uiteen dat het geheel uit een hand is geschreven of herschreven. Dat betekent niet dat er geen verscheidenheid is overgebleven. Iedere lezer make voor zichzelf uit wat de waarde is van de uitspraken. Velen kunnen zich door hun positie stellig, anderen alleen maar ver onderstellend uitlaten. Soms is het accent problematisch, dan weer wat meer polemisch. Niemand zal ter verantwoording kunnen worden geroepen wanneer hij zich ambtelijk anders gedraagt en moet gedragen. De eerste van de twee perioden van vijf jaar is natuurlijk wat duide lijker dan de tweede die meer in nevelen ligt verborgen. Een deel van de programma's, zoals het Deltaplan, verloopt „automatisch". Andere onderdelen zijn aangewezen op een pleidooi voor vergro ting van bestaande rijksfondsen. Weer andere zijn afhankelijk van fondsen die nog moeten worden ingesteld. Een ding hebben zij gemeen: zij hebben alle te maken met openbare investeringen ter verbetering van het sociaal-economische klimaat. Slechts bij uit zondering komen de particuliere investeringen ter sprake. Het fundament van de beschouwingen wordt gevormd door de over tuiging dat ook het overheidsbeleid zich moet inspireren op de operationele research. Er moeten beslissingen worden genomen, een keuze moet worden gemaakt tussen mogelijke gedragslijnen. De methode van de veelvuldige reeks van beslissingen voor inci dentele gevallen moet worden vervangen door vaste beleidslijnen. Het kan namelijk heel goed zijn dat de optimale oplossing binnen een bepaalde sector een nadelige terugslag heeft op een groter complex. Een voorbeeld. De bouw van een aantal woningen boven de capaciteit, om vooral toch maar een zeker inwonertal te halen, kan de bedrijfsbouw benadelen en aldus toch weer leiden tot druk op het bevolkingscijfer. Bouwt men teveel in de ene gemeente dan wordt het vestigingspotentieel in andere plaatsen onvoldoende benut. 94

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 46