DE JAREN 1950-1960 waren nog ongunstig voor Zeeland. Zij werden gemarkeerd door het oorlogsherstel en de reconstructie van de watersnoodramp van 1953. Boven dien viel het gewest in 1952 ten onrechte buiten de rij van aangewezen ontwikkelingsgebieden. Terwijl de landbouw zich cultuurtechnisch vernieuwde, wist de industrie elk jaar niet meer dan zo'n 200 arbeidsplaatsen voor mannen te schep pen. Aangezien de landbouw veel meer mensen afstootte liep de beroepsbevolking sterk achteruit, een verschijnsel dat verder alleen nog Friesland kenmerkte. In het vervolg zal de ontwikkeling van vele sectoren aan de orde komen, waarbij vooral de industrie wat mankracht betreft belangrijk is. Was ons in de jaren van stagnatie al duidelijk dat er vele belemmeringen waren, na 1961 toen de aan wijzing als probleemgebied effect begon te krijgen werd het evident dat hier sprake ging worden van knelpunten of in dit waterrijke gewest liever van sluisdrempels. Het verhaal dat volgt is er dus een van knelpunten, die ge leidelijk aan in alle sectoren zijn opgespoord en geanalyseerd en waarvoor oplossingen zijn en worden voorgesteld. De totaliteit van al die plannen omschrijft de opdracht waarvoor wij staan. Wij hebben niet voor niets het woord aanloop laten vallen. In de moderne economie spreekt men van „take-off", het mo ment waarop een vliegtuig zich van de grond verwijdert. Voordien is de zwaartekracht nog zodanig groot dat de massa, schoon zich voortbewegend, zich nog niet kan verheffen. Ove rigens geldt deze beeldspraak voor de nationale huishouding. De periode ligt voor Nederland al lang achter ons, bijna honderd jaar wellicht. Nationaal breekt de „take-off" aan als groei en ontwikkeling een normale toestand zijn geworden, als een nieuwe politieke en sociale structuur en nieuwe sociale waarderingen zijn door gebroken, als er kettingreacties van secundaire ontwikkelings verschijnselen in de industriële sector gaan optreden. Er is dan sprake van primaire en secundaire groei-impulsen, ten goede komend aan de gehele economie. Regionaal kan men dit begrip ook toepassen, zij het sterk aan- 100

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 52