Industrie EELAND is sinds 1959 probleemgebied, een aan duiding die intussen vervangen is door die van stimuleringsgebied. Aanvankelijk waren er vier ontwikkelingskernen, Terneuzen, Goes, Zierikzee en Sint Maartensdijk. Begin 1965 zijn de laatste drie se cundaire kern geworden, waarin de faciliteiten ge ringer van omvang zijn en die waarschijnlijk een af lopend karakter zullen hebben. Intussen lijkt Goes een goede kans op rehabilitatie te maken. In verband met de verbrokkeling van de provincie is het gewenst ook de twee overige kernen na 1968 een zekere continuïteit toe te staan. Naast de zeehaven Terneuzen is in 1965 ook de Sloehaven Vlissingen-Oost als primaire kern aangewezen. Voorlopig zijn er dus vijf ontwikkelings kernen. In de jaren vijftig steeg het aantal arbeidsplaatsen voor mannen in de industrie met 200 per jaar. De laatste jaren ligt het gemiddelde op 1000. De aanwij zing van de kernen is dus een succes geworden. In Terneuzen is in de laatste vijf jaar ongeveer 130 ha industrieterrein verkocht of in optie gegeven. Het grootste deel is bestemd voor de Dow Chemical Inter nationaal N.V., een petrochemisch bedrijf gelegen aan de Westerschelde, ten westen van Terneuzen. Een tweede belangrijke vestiging is die van de N.V. Phi lips, waarin ook veel vrouwen werken. In totaal zijn er 1250 arbeidsplaatsen gecreëerd door vestigingen en 300 door verplaatsingen en saneringen. In Goes, waar de N.V. Apparaten en Ketelfabriek „Den Haag" het grootste nieuwe bedrijf is, is bijna 23 ha verkocht en in optie gegeven. Er zijn 750 nieuwe arbeidsplaatsen bijgekomen door vestigingen en 100 door saneringen en dergelijke. De vestiging van een bedrijf van N.V. Philips wordt verwacht. In Zierikzee is het grootste bedrijf de dieselmotoren- fabriek van de N.V. Smit en Bolnes. Er is in deze plaats ruim 10 ha verkocht en in optie gegeven en in de bo venvermelde categorieën werken 450 en 100 personen. Sint Maartensdijk heeft ó1/? ha verkocht en bijna 3 ha in optie gegeven. Er werken achtereenvolgens 450 en 50 personen in de nieuwe bedrijven. Ook buiten de kernen hebben zich enige bedrijven gevestigd. Met name voor het industrieterrein dat in Middelburg wordt aangelegd zijn enkele belangrijke gegadigden. Het streven van het Provinciaal Bestuur is de industrie terreinen naar aard en omvang zo rationeel mogelijk te spreiden. Om de gedachte te bepalen omtrent de hoeveelheid industrieterrein die voor de komende tien 112

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 64