Wordt het een bovengrondse lijn dan zal dat voor de kruising van de Westerschelde masten van enkele honderden meters hoogte be tekenen. Dat deze uitbreidingen enorme investeringen met zich zullen bren gen is duidelijk. Heel voorzichtig geschat zal dat de 200.000.000 gulden nog wel iets overschrijden. Een cijfer dat overeenkomt met ongeveer de aanschafwaarde van de activa van het P.Z.E.M.-bedrijf, dat nu ca. 46 jaar bestaat. In de voorziening van de noodzakelijke brandstof zal naar het zich laat aanzien de komende 10 jaar een verdere vermindering van het kolenaandeel optreden. Of de basis kan worden gelegd voor een gedeeltelijke vervanging door „witte" steenkool is nu nog niet te zeggen, wat niet wegneemt dat er gegronde hoop mag bestaan dat we eerlang elektrische energie zullen krijgen uit de getijbe wegingen. Kort samengevat kunnen we stellen dat er over 10 jaar bij de Cen trale Zeeland te Vlissingen een tweede schoorsteen zal staan; dat in Zeeuwsch-Vlaanderen mogelijk de eerste machine van een nieuwe produktie-eenheid in bedrijf zal zijn gesteld; dat het 150 kV-net zal zijn uitgebreid tot Zeeuwsch-Vlaanderen en wellicht verder en dat we nog geen kernenergie zullen gebruiken, maar mogelijk wel andere energiedragers dan vandaag. Het afvoeren van afvalwater zal in de komende jaren steeds be langrijker worden. De afvalwaterleiding van Sas van Gent naar Terneuzen, die werkt met persgemalen, zal waarschijnlijk in 1966 gereed zijn. De huidige raming beloopt 16 miljoen. Waarschijnlijk zal vanuit de haven Vlissingen-Oost niet al te agressief afvalwater, eventueel voorgezuiverd, via de Westerschelde kunnen worden af gevoerd. Een afvoerleiding van Goes naar de Westerschelde 3 miljoen) is evenals een vanuit West-Zuid-Beveland in voorbe reiding. Kapelle en Krabbendijke hebben reeds een afvoerleiding naar de Westerschelde. Ook vanuit West-Brabant is afvoer op deze stroom te verwachten. 118

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 70