Landbouw en platteland E RECONSTRUCTIE van landbouw en platteland heeft zich overal gepresenteerd. Ondanks het reeds hoge niveau van zijn landbouw staat Zeeland in dit proces vooraan. De oorlogshandelingen in 1944 en de watersnoodramp van 1953 vorm den de aanleiding. Het had geen zin het oude landschap te herstellen. Zo kostte het dijkherstel op Walcheren 40 miljoen en het landbouwnoodherstel 16 miljoen. Hierbij kon de reconstructie niet blijven staan. De diepere achtergrond lag trouwens in de al heel oude belangstelling van de Zeeuwse boer voor een rationeel produktieproces. Wil het inkomen van boer en landarbeider gelijke maat houden met de ontwikkeling in an dere sectoren dan moet de produktie per hoofd zich naar evenredigheid ontwikkelen. Dat wil zeggen dat de oogst moet worden vergroot en de mankracht moet worden ver kleind om plaats te maken voor het werktuig. Dat dit is gebeurd is vooral te danken aan de her- en ruilverkavelingen, aan het cultuur technische werk, wanneer wij werken als watergangen en wegen er bij betrekken. Het kaartje geeft de stand van zaken aan en de plannen voor de toekomst. 57.000 ha of 38 van de Zeeuwse oppervlakte cultuurgrond is gereed wat de her- en ruilverkaveling betreft. 16.400 ha is in uitvoering, dat is 11 De ruilverkavelingen Stop peldijk, Walsoorden en Canisvliet zullen eind 1967 gereed komen, die op Noord-Beve land pas na 1970. In actieve voorbereiding is 17.000 ha, of ruim 11 Zij zullen omstreeks 1975 gereed komen. 135

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 91