staat werd hiertoe een aantal werkgroepen gevormd, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van genoemde diensten en van de betrokken water schappen. De opdracht van deze werkgroepen luidde: het opstellen van een voldoende uitgewerkt waterbeheersingsplan en het bestuderen van de mogelijkheid van concentratie van de lozingspunten op het buitenwater. Zij houdt verband met de verbetering van de hoogwaterkeringen ingevolge de Deltawet. Deze verbetering is hiernaast in kaart gebracht. Het gaat om de deltadammen en om de verhoging en verbreding van de waterkeringen die buiten deze dammen vallen. Voor de laatste is een tijdschema vastgesteld, volgens hetwelk het investeringsprogramma van ongeveer 300 miljoen wordt uitgevoerd. Er zijn zes werkgroepen gevormd. Die voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen, de twee voor Zuid-Beveland en die voor Walcheren hebben een rapport uitge bracht. De werkgroepen voor Sint-Philipsland en Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog niet zover. Een samenvatting van de studies van de werkgroepen geeft een inzicht in de zeer grote werken die moeten worden uitgevoerd. Het Deltaplan is een uit daging geweest aan 623 polders, die zich gehergroepeerd hebben tot negen bestuurskrachtige waterschappen. 1. Technische Werkgroep West-Zeeuwsch-Vlaanderen Het rapport werd uitgebracht in 1961. Ter realisering van een betere water beheersing en mede ter verkrijging van de gewenste concentratie van lozings punten wordt in het rapport de indeling in hoofdafwateringsgebieden aan een totale herziening onderworpen. Het aantal lozingspunten op het buitenwater wordt verminderd van 8 tot 4, te weten: Cadzand, Nieuwe Sluis, Nummer Eén en Nummer Zeven en de bij de uitwateringswerken behorende stroomgebieden worden qua vorm en grootte beter aangepast aan de landbouwkundig zowel als civieltechnisch te stellen eisen: De aldus verkregen indeling luidt in grote trekken als volgt. 1. Door de in 1954 gebouwde nieuwe uitwateringssluis met onderbouw voor een gemaal te Cadzand zal een gebied worden ontwaterd van 13.866 ha. De capaciteit van het inmiddels gereedgekomen gemaal (1964) is 2 x 500 m3/min. 2. Nabij Nieuwe Sluis zal een nieuw gemaal worden gebouwd voor de ont watering van een oppervlakte van 4368 ha ter vervanging van de bestaande uitwateringssluis aldaar. 3. Te Nummer Eén zal, ter vervanging van de bestaande, een nieuwe uit wateringssluis worden gebouwd, via welke sluis een gebied van 3.690 ha vrij zal lozen. 4. Door een aan de oostzijde van de Hoofdplaatpolder nabij Nummer Zeven nieuw te bouwen uitwateringssluis zal, behoudens plaatselijke onderbe maling in de omgeving van Biervliet, eveneens door middel van natuurlijke suatie worden ontwaterd het meest oostelijk gedeelte van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, ter grootte van 6.935 ha. Op de Braakman blijven vrij lozen de polders Koninginne, Angelina, Van-Dunné, Kleine-lsabella en Clara ged., tot een oppervlakte van 667 ha. Als uitwateringspunten komen te vervallen het gemaal Zwartepolder, de uit wateringssluizen te Breskens, Hoofdplaat en Paulinapolder en de suatiesluis en het gemaal aan de Elisabethpolder te Biervliet. Bij het nieuwe plan is er op gerekend, dat in perioden met weinig regenval, water uit de Linie deze loopt nagenoeg door heel West-Zeeuwsch-Vlaande ren en komt uit bij het gemaal te Cadzand zal worden gevoerd naar de droogtegevoelige gronden in het meest oostelijke afwateringsgebied van West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het in het rapport vervatte waferbeheersingsschema is, overeenkomstig de aan de samenstellers gegeven opdracht, slechts een basisplan dat nog nadere uit werking en, na het bekend worden van meerdere terreindetails, eventueel zelfs plaatselijk correctie zal behoeven. 2. Waterbeheersing Zuid-Beveland ten westen van het Kanaal. Het rapport is uitgebracht in december 1961. De afwatering voldoet niet aan moderne eisen. Vooral het centrum „De Poel" ten zuidwesten van Goes, vraagt de aandacht. Een aantal gebieden vraagt om verbetering van de ontwatering, terwijl anderzijds voor tal van gebieden een vorm van watertoevoer en/of waterconservering noodzakelijk is. 143

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 99