Kapel ie Biezelinge S5T; Biezelinge telt nauwelijks enig overblijfsel uit zijn bloei tijd in de 15e eeuw. Noch van de abdij Jeruzalem, noch van de gebouwen aan de vroegere haven, valt iets te bespeuren. Toch sprak enige tijd geleden het verleden een ogenblik op Biezelinge's oude markt. Het gaf een raadsel op. De ene schrijver van dit artikel heeft het opgetekend, de andere poogt het op te lossen. In de maand juni van het afgelopen jaar werd in Bieze linge het pand Marktplein 10 gesloopt. Het betrof een oud huis, dat in een rij stond aan de noordzijde van de markt. Schijnbaar had dit huis niet de minste historische waarde. Bij het slopen werd er evenwel in de westelijke zijmuur, dus naar De Klinkert toe, een gemetselde boog zichtbaar, binnenwerks gemeten 140 cm breed en 220 cm hoog. De boog moet in later jaren dichtgemetseld zijn. Rechts hiervan bevond zich een Gotische nis, 56 cm hoog, 23 breed en 25 diep. De nis was leeg en evenals het omringend muurgedeelte lichtblauw gekalkt. Tussen de boog en de nis bevond zich een klein, een voudig kruis van enkele stenen. De Gotische nis en ook het kruisje zijn door de sloper 'kapotgeslagen, de beel denstorm vier eeuwen overleefd hebbende. Ter linkerzijde van de boog bevond zich een recht hoekige ruimte van 82 bij 40 cm. De achterwand be stond uit een eikenhouten plank. In de oostelijke zijmuur bevonden zich op onderling ongelijke afstanden een viertal nissen. Deze schenen van eenvoudige makelij geweest te zijn en waren een halve meter lager geplaatst dan de Gotische nis er tegenover. Tot in het begin van deze eeuw bevond zich, volgens een zegsman, in de oostelijke gevel op manshoogte een beugel. Hieraan zou een weefgetouw bevestigd geweest zijn. De boog in de westgevel heeft volgens dezelfde zegs man een onderdeel gevormd van een bakkersoven. Inderdaad heeft de tweede ondertekenaar aan de voet van de boog roetresten aangetroffen. Er is in de voegen of waar dan ook niet veel anders gevonden dan wat driehoekige, groene ruitjes en enkele kleine stukjes onduidelijk beschilderd glas. Sommige gedeelten van beide zijmuren waren gevoegd met klei. Bejaarde inwoners van Biezelinge noemen het huis gemerkt Marktplein no. 12, dat derhalve de muur waarin zich de Gotische boog en nis bevinden, belendt: het Veerhuis. Het besproken gebouw midden op de haven, heeft de onmiskenbare tekenen van een kleine kapel. Dat deze kapel de oorspronkelijke parochiekapel geweest zou zijn is niet waarschijnlijk. Deze werd eerst in 1529 tot parochiekerk verheven en werd in 1908 vervangen door de tegenwoordige (Ned. Herv.) kerk. In deze kerk be vond zich destijds een zerk van Inghel Colenszone uit 1508. In die tijd was dus de in 1908 verdwenen kerk reeds parochiekerk onder Kapelle, met eigen begraaf- recht. De parochiekerk had niet veel bezit, maar er was een Lieve Vrouwe altaar met een kapelaan, die door het kapittel van Kapelle werd aangesteld. Deze altaar stichting had aanzienlijke bezittingen (Grijpink: Zuid- Bevelandia, blz. 18). Omdat de officiële registers zwijgen over de kapel aan de haven, mogen wij vermoeden dat we hier te doen hebben met een bidplaats, welke alleen door de volks devotie of een gilde werd onderhouden. Hierbij denken wij in de eerste plaats aan een St. Jacobskapel, zoals Goes er ook een had op de haven. De St. Jacobsstraat De westelijke zijmuur van de kapel te Biezelinge met links de boog, rechts de nis en midden boven het kruisje Foio B. J. J. R. Walrecht r 254

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 18