BLOKNOOT was de weg naar dit heiligdom. Om de wonderlijke reis van de relikwieën van Jacob de Meerdere naar Spanje, was St. Jacob de patroon van de vissers, maar meer nog van de schippers. St. Jacob was ook de patroon van de wolwevers en volders. Vlaamse koop lieden lieten de beste wollen stoffen uit Spanje komen en op hun reizen hebben zij zeker het heiligdom van Santiago bezocht. Ook het weversdorp Kapelle had zijn St. Jacobsaltaar in de parochiekerk, maar het is niet zeker dat dit van het weversgilde was. Biezelinge was wellicht na Goes de belangrijkste haven van de Bevelanden en zeker meer Vlaams georiënteerd dan Goes, eerst gericht op Gent, later op Antwerpen en het is wel zeker dat wol voor Kapelle en lakens uit dit dorp deze haven passeerden. Biezelinge had dus behalve de abdijkerk van Jeruzalem en de parochiekerk een derde heiligdom van lagere rang. Onze gedachten gaan hier in de richting van St. Jacob, meer mogen wij niet beweren. Misschien zal ooit de publikatie van het volledig archief van de roem rijke abdij van Biezelinge enig licht hierop werpen. Goes, C. P. M. HOLTKAMP 's-Heer Arendskerke C. M. BIERENS IN PLAATS VAN KAARTEN In twee van de drie grote dagbladen die als Zeeuws mogen worden beschouwd hebben de le zers achteraf kunnen vernemen wie de verantwoor delijkheid draagt voor het Zeeland 1965-1975- nummer. In de recensies zelf kwam deze niet ter sprake. Maar toen in de raad van Kruiningen een rel werd geschopt over de verwaarlozing van deze gemeente, werd het vaderschap van het nummer geopenbaard. Wegens hef grote bewijs van deelneming en het kleine van afkeuring, is het de auteur helaas niet mogelijk iedereen persoonlijk te antwoorden. Langs deze hem onsympathieke weg laat hij weten dat hij er een streep onder zet. Wie in zijn hemd heeft gestaan moet de Zeeuwse geschiedschrijver maar uitzoeken. P.S. De kaart op pagina 151 is schoon zeer ver meerderd al bijna tien jaar oud. Voor klachten s.v.p. schrijven naar de verantwoor delijke instantie: gedeputeerde staten. ■k MOED EN KARAKTER Is Kennedy een historische figuur? De raad van Axel stelde zichzelf voor deze vraag toen burge meester en wethouders voorstelden het Hallenplein naar hem te noemen. Een raadslid vond het noe men van straten naar staatslieden een modegril. Voor militairen c.s. gaat dit in Axel kennelijk niet op: Crijnssen, Bankert, Evertsen, Joos de Moor, Gen. Meyer en Szydlowsky. Enfin: met 8 tegen 5 ging het toch door. De vijf werden geformeerd door partijen, niet door personen, dwars door hun par tijen heen. Het ging kennelijk om partijpolitieke beoordelingen al was de formulering „objectief". „Vaak blijkt in dergelijke gevallen (historische fi guur of niet) na jaren het tegendeel", aldus de woordvoerder. Voor criteria ter beoordeling leze men „Moed en karakter in de politiek" door J. F. Kennedy. De vraag luidt nog: op welke staatsman slaat de Axelse Calandstraat? laat U zich niet door de C misleiden LEKKERE SCHNABBELTJES Omtrent mei had het Belgische weekblad „De Post" een artikel over de Oosterscheldebrug, waar de honden geen brood van lustten. Toeristisch wel in teressant, want als dit kunstwerk inderdaad zo'n wrak is zal het ook na instorting een enorme bezienswaardigheid blijven. Onlangs had „Trouw" een soortgelijk artikel over de Sloehaven. De kop vermeldde dat er totaal geen schot in zat, de staart iets over „stranden in het zicht van de haven". Toen het geschreven was is er aan toegevoegd dat twee grote bedrijven er zich zullen vestigen. Dat was geen reden om het hele geval in te slikken. Die „Onze correspondent" in Vlissingen die voor beide flops verantwoordelijk is toch! ■k •k DE TIJDEN VERANDEREN EN WIJ De Polder Walcheren is in opspraak geweest. Een hoofdingelande weigerde haar sloten schoon te maken, c.q. te doen maken. De gevolgen waren zeer onoverzichtelijk. Doortastende ambtenaren, strafoplegging, handhaving van de publieke functie van veroordeelde door het hoger gezag, moties, geen doofpot, geen hoger beroep, aftredende grootindustriëlen. Ten tijde van de Geerses was alles in ieder geval begrijpelijker. ■k VINGER-I N-DE-HOED-WIE-ER-MEE-DOET De N.C.R.V. heeft een nieuwe variant bedacht op haar televisiespelletje „Eén tegen allen". Samen met de B.R.T. voert zij nu „Interland" op, met als pri meur Heist tegen Katwijk. Weer camoufleren echte professoren, burgemeesters en raden van wijzen de cultuur van het zaklopen, het koekhappen en de omkieperende emmertjes water op de hoofden van deelnemers, alles gepresenteerd in de stijl van op gewonden tweedeklassers van een middelbare school. Hopelijk gaat het geval deze keer Zeeland voorbij. 255

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 19