Mededelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen LIJST VAN ZUIDBEVELANDSE FAMILIENAMEN, INGEDEELD NAAR RELIGIE (Deze lijst wordt gepubliceerd onder de Medede lingen van de Historisch Archeologische Werk groep, op grond van de samenwerking, die er be staat tussen deze Werkgroep en de Zeeuwse ver eniging voor Dialectonderzoek, welke samenwer king ook reeds tot uiting komt in het Bulletin, dat door de Historisch-Archeologische Werkgroep wordt uitgegeven). Deze lijst is ongeveer alfabetisch; door een over vloed van aantekeningen die we in korte tijd ver werkten, is hieraan wel wat geweld gedaan. Natuurlijk is de lijst onvolledig. Hoogstwaar schijnlijk hebben we de meest voorkomende na men toch wel opgenomen. Zoveel mogelijk hebben we op voorstel van dr. P. J. Meertens te Amsterdam een familie Zuidbevelands ge noemd, als ze er ongeveer drie generaties lang gewoond heeft. Een jaartal achter de naam bedoelt te zeggen: vanaf die tijd ongeveer is in die familie die religie naast de andere, „oorspronkelijke reli gie". Wanneer (naar beste weten) de familie is uit gestorven in de rechte lijn, staat ongeveer de tijd van uitsterven vermeld. Waar een naam in enkele plaatsen slechts voor komt, is die plaats er tussen haakjes achter gezet. Het Oosteinde is ongeveer Zuid-Beveland beoosten het Kanaal door Zuid-Beveland. Jammer is, dat er geen plaats was om de ori ginele Zuidbevelandse uitspraak van de namen te noteren. Het spraakbeeld wijkt nogal af van het scnrijfbeeld. Waar het al te bar werd, heb ben we toch de uitspraak aangegeven. Alle namen, geschreven met een h worden zonder die h uitgesproken maar dat is een algemeen dialectisch verschijnsel. Opvallend is het stel „woordparen", zoals bij Almekinders, Boutens, Van den Ende, Franken, Kole, De Koning, Meertens, Nijsse, Poortvliet, De Pree, Reinout, Remijn, De Smit, Van Westen. Soms lijkt de ene naam echt wel specifiek pro testant en de andere specifiek katholiek. Is dat in 1811 gekomen? A. DE BOO, Kwadendamme PROTESTANT Adriaansen Almekinders Anthonisse van Antwerpen Arnoutse de Baar (ca. 1920) Baarens Baart Bakker Bal (o.a. Oosteinde) de Bart Bauer Beaufort (Heinkenszand, Rilland) Beenakker (Wolphaartsdijk) van den Berge den Beste(n) Bierens Bliek Blok Blommaert Bolier Bom Bommeljé (Nisse) Boogaard KATHOLIEK A cd a Adriaansen Allemekinders van Antwerpen (20ste eeuw) Ars (Aerts - Aartsen) de Baar Baarens Bakker Bal Balleur (ca. 1800 uit Tho- len?) Bauer Bek de Beider (uitgest. 19e eeuw) Beulens Bliek (Yerseke, Goes) Blommaert Boogaers (van den Boo- gaart) Bookelaar PROTESTANT Boone Boonman (sinds begin 19de eeuw; Kattendijke) Boot Borselaar (Bosselaar) Bos (Nisse) van den Bosch Bosman Boutens van Boven Braam (Braamse) van den Broeke de Broekert Bruel Brouwer Bruggeman Bruynzeel Burgel Burger (Trimpe Burger) Buteijn Bije (Beije) KATHOLIEK Boonman (reeds ca. 1500. Daniël B. (1804-ca. 1880) heeft nu ongev. 500 af stammelingen. De oude B. zaten op Heinkens zand). Bos Boudens (wel merkwaardig, dat het dialect er ,,Boe- tense" van maakt) van Boven Brevil (Breviel) Broekaert (Oosteinde) de Braber (uitgest. ca. 1900) Bruel Brouwer(s) Bruggemans Brijs (uitgest.) Buteijn (sinds midden 19de eeuw) Card on Chamuleau (op de gemeen te Hoedekenskerke ,,Cha- malaun" genaamd). 259

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 23