De Watering van Groede aantal mensen toe tot Zeeland; door de bouw van de Westerscheldebrug aanzienlijk te traineren; door te ageren tegen de afdichting van de Oosterschelde. Op deze wijze bereikt men dat het niet gemakkelijk is om de kust van Zeeland te bereiken, wat zeker een aantal mensen zal weerhouden hun vakantie hier door te brengen.) In het algemeen komt het er op neer dat, wil men van Zeeland een gebied maken dat niet typisch afgestemd is op het massatoerisme, men maatregelen zal moeten treffen waardoor het extra geld kost om zijn vakantie er door te brengen. Er zullen ongetwijfeld mensen zijn die dit discrimine rend vinden t.a.v. mensen die weinig verdienen en die altijd nog het meest in aantal zijn en blijven. Ik geloof niet dat men hier nog van een discriminatie mag spreken omdat nu al en zeker in de toekomst deze lagerbetaalden toch in elk geval zoveel verdienen dat ze wat betreft de besteding van een hoeveelheid geld voor hun vakantie kunnen kiezen, zoals de meeste meer-verdienenden ook moeten kiezen. Wanneer er onder de minder-verdienenden mensen zijn die liever hun vakantie in een rustige omgeving doorbrengen dan zullen ook zij gaarne bereid zijn daarvoor wat extra te betalen en dat kunnen ze dan ook. Zij zullen voor het alternatief staan: een wat kortere vakantie in alle rust of een wat langere vakantie temidden van Dc. K). aan- HcutI^m-iaAuc.^ De strijd van Spanje tegen de afvallige provinciën moest, althans voor een deel, beslecht worden op het gebied van het Vrije van Brugge. Niemand had dat zo scherp ingezien als de bloed-hertog AIva, de pacificator door Spanje gezonden. Nadat men juist en met veel moeite de gevolgen van de aller heiligenvloed van 1570 te boven was gekomen, ontving men van AIva de boodschap dat hij het plan had het Ambacht Oostburg en het eiland Cad- zand aan het zilte nat prijs te geven. De abten van St. Pieter en van St. Bavo te Gent tekenden direct protest aan; als grondeigenaren en gerechtigden tot het heffen van tienden voelden zij weinig voor de betaling van het gelag. Zij smaakten in ieder geval de voldoening dat AIva de uitvoering der plannen opschortte. Intussen betekende ook ditmaal uitstel nog geen afstel. Nadat Parma de steden Gent en Brugge vast in handen had gekregen, staken de bewoners, zo verhaalt de overlevering, zelf de dijken door. Het gevolg was dat nog in den aanvang der 17e eeuw Wat z.g. rijdend" was. zeer velen. Op enige plaatsen in Europa vindt men al pogingen om gebieden te maken waar men extra moet betalen om in een zekere rust van de vakantie te genieten. Gstaad in Zwitserland is zo'n voorbeeld. In 'The Economist" van 19 juni (p. 1406) wordt gezegd dat er zoveel bezoekers naar de Isles of Scilly komen dat men om het aantal bezoekers te verminderen een soort landingsrecht van 5 shilling per persoon wil hef fen. Blijven er dan nog te veel komen dan gaat men dit bedrag verhogen tot 10 shilling. Samenvattend kan gezegd worden dat er in het begin op gewezen is dat ondanks alle ellende die er in het jaar 2000 zal zijn wanneer er in Nederland 20,5 miljoen mensen wonen, wat betreft luchtvervuiling, vies water, verkeersstagnaties e.d. slechts zeer weinigen pogingen in het werk stellen om de oorzaak van deze ellende, nl. de te grote hoeveelheid mensen, weg te nemen. Daarna is er op gewezen dat, wanneer er in Midden- Zeeland een '/2 miljoen mensen zouden wonen in het jaar 2000, veel van wat Zeeland nu nog aantrekkelijk maakt, verdwenen zal zijn en het ook volgebouwd zal zijn met fabrieken en woningen en tot slot is er op gewezen dat het aanbeveling verdient om te proberen Zeeland een gebied te laten zijn waar het voor mensen die gesteld zijn op het doorbrengen van hun vakantie in een betrekkelijke rust, goed toeven is. het uiterste noorden van Vlaanderen in een deplo rabele toestand verkeerde; in de komende jaren zouden de militairen moeten beslissen wat diende te gebeuren. Zodra het twaalfjarig bestand de vrijheidsstrijd te gen Spanje opschortte, begon de herdijking van dat wat verloren was 1). In twee opzichten was er echter een volkomen frontverandering, zowel economisch als geestelijk had men zich thans te distantiëren van het zuiden en te oriënteren op het noorden. In het naar het puriteinse neigende Zeeland hadden Adriaan Cats, zoon van Cornells Cats, meestoof- meester te Brouwershaven en zijn vrouw Breijde het leven geschonken aan twee zonen en twee dochters. Van de twee zonen Co melis (1560-1625) en Jacob (1577-1660) zou vooral de laatste van zich doen spreken en dat niet alleen door de bedijkin gen door hem en zijn broeder in Zeeuwsch- Vlaanderen tot stand gebracht. Zelden heeft een Hollander zoveel bekendheid en ook populariteit genoten als de dichter Jacob Cats. Zijn werken lagen in vorige eeuwen in Hollandse huisgezinnen 240

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 4