Vlissingen Vlissingen heet het boekje dat de gemeente heeft uit gegeven ter gelegenheid van de opening van het stadhuis in mei van dit jaar. Kort en krachtig. Het bevat ongeveer veertig voortreffelijke foto's van PZC- fotograaf Adri van Wyngen, deels van de veelzijdig boeiende stad, deels van het stadhuis en zijn interieur. Ook de tekst valt in twee delen uiteen. .Tussen de rede en het Walcherse land" geeft een kort begrip van de historie en het perspectief, in beheerst-lyrische toon. „De stad en haar huizen" sluit daarop aan. Het tweede deel vermeldt gegevens over het nieuwe stad huis. De Scheldestad heeft zich alleszins van haar beste zijde laten zien bij de opening van het be stuurscentrum, waarvan velen bij de aankondiging van de nieuwe vestiging van Billiton M T hebben opge merkt: wat gelukkig dat Vlissingen dit kon doen in zulk een omgeving. M.C.V. Abdij van Middelburg Abdij van Middelburg werd in opdracht van het Pro vinciaal Bestuur van Zeeland geschreven door G. A. de Kok en van foto's voorzien door Wim Riemens. Het is in juli verschenen, maar verdient evenals het boekje over Vlissingen in het Zeeuws Tijdschrift als BAADSTER IN DE AVOND waar zij gaat op hoge benen over de kam van het duin drukt haar naakt een blank stempel in het blauw, tot zij even stilstaat op de glasrand van donker en licht, een vrouw met een gouden gezicht. WILLEM ENZINCK nog een eervolle vermelding te krijgen. Het werd uit gegeven ter gelegenheid van de voltooiing van de wederopbouw van de Abdij, vijfentwintig jaar na de verwoesting en is vooral bedoeld voor het onderwijs. Aan alle onderwijsinstellingen in Zeeland is het ver zonden met het verzoek er aandacht aan te schenken. De auteur-journalist heeft er een vlot verhaal van gemaakt dat mede door de assistentie van de adjunct bibliothecaris M. P. de Bruin van de provinciale biblio theek ook uit historisch-documentair oogpunt verant woord is. Niemand behoeft dus te schrikken van het jaartal 700 omtrent hetwelk Willibrord misschien in de omgeving van de kooplieden-nederzetting Domburg (is gelijk Walcheren?) is geland. Evenmin van proost Al- baldus die tot 1130 leider was van het 'klooster aldaar of van paus Eugenius III die in 1150 de Norbertijnen toestemming gaf zich in Middelburg te vestigen. Als de lezer enige bladzijden heeft gesavoureerd is hij geheel gewonnen door de beknopt-populaire stijl. De inpolderingen, de Spaanse tijd trekken aan ons voorbij. In 1574 komen de regenten in Zeeland's hof. J. A. Frederiks kreeg in de negentiende eeuw op dracht het verminkte en vervallen gebouwencomplex te restaureren. 17 mei 1940 ging het in vlammen van Duitse makelij op. Een plattegrond met beschrijving van de onderdelen sluit dit waardevolle boekje af. Het is voor 2,50 te verkrijgen. M.C.V. ZONNEBLOEMPITTEN door de tralies van zijn kooi legde de blauwgele papegaai met zijn kromme snavel een paar zonnebloempitten in de hand van de oude vrouw op slag ontkiemden zij in haar lege ogen de zon scheen WILLEM ENZINCK 278

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 10