Godsdienstige beroerten op Schouwen-Duiveland in 1566 en 1567 Haamstede, Ned. Herv. Kerk Drs. L. M. Verseput Afgelopen zomer vond ik bij onderzoekingen op het Rijksarchief in 's-Hertogenbosch een bundel af schriften van archiefstukken van de Raad van Beroerten te Brussel, die betrekking hebben op Schouwen- Duiveland. Ik maakte aantekeningen en stelde in augustus een onderzoek in op het Rijksarchief te Brussel. Daar kon ik constateren dat de originele archiefstukken nauwkeurig waren gekopieerd. Wat ontbrak in Den Bosch, kon in Brussel overgenomen worden. De gevonden gegevens vormen een welkome aanvulling van onze kennis omtrent de roerige jaren 1566- 1567, voor wat Schouwen-Duiveland betreft. Tot nog toe ontlenen we onze gegevens voor het grootste deel aan het achttiende-eeuwse kerkhistorische werk van J. W. te Water: Kort Verhaal der Reformatie van Zeeland in de zestiende eeuw (1766). Te Water maakte voor het schrijven van zijn boek gebruik van de stadsnotulen en andere archivalia van Zierikzee. Helaas gingen deze notulen en andere stukken, die de tijd van 1566 en volgende jaren behandelen, in de Franse tijd verloren, omdat toen grote delen van het Zierikzeese stadsarchief voor oud papier werden verkocht om het Bulletin des Lois van Napoleon aan te kunnen schaffen. Van de stadsnotulen over 1566-1567 zijn alleen nog uittreksels over. De vroegere stadsarchivaris van Zierikzee P. D. de Vos heeft dan ook weinig nieuwe gegevens over de reformatie te Zierikzee kunnen opdiepen. 279

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 11