Wat biedt ons het Archief van de Raad van Be roerten, die ingesteld werd door Alva? Wat ons gebied betreft: de resultaten van het onderzoek ingesteld door Anthonis Molenaar en Jan Auxtruys, raden in de Grote Raad te Mechelen, die als com missarissen van koning Philips II op 23 oktober 1567 in Zierikzee de overheden ondervroegen inzake de „godsdienstige troublen" in de stad en op het eiland. Hagepreken te Noordgouwe Bruyninck van Wijngaerden, Rentmeester van Be- oostenschelde verklaarde dat hij sedert 1564 zijn ambt uitoefende en de plakkaten trouw afkondig de. Het bleef rustig tot 7 juli 1566: „Doch op 7 juli 1566 es gebeurt des achternoens tusschen drije ende vier uren nae middach dat onder den blaeuwen hemel inde prochie van Noortgouwe bij eenen vreemden quiddam, diemen seijde te wesen vla- minck ende genaemd Jacob Joris, gepredict es ge weest voor een quantiteyt van volcke ende soe men secht van omtrent drije oft vier hondert persoonen, vergadert van alle canten." De samenkomst, die plaats vond op een zondagmiddag, was goed ge heim gehouden. De Rentmeester en de overheid van Zierikzee hoorden er pas van na afloop. In middels was op 7 juli in Zierikzee het plakkaat ontvangen van de Landvoogdes tegen godsdiensti ge samenkomsten en heimelijke en openbare pre diking door ketters. Hoewel men door afkondiging van dit plakkaat en door instelling van waakdien- sten bij de stadspoorten hoopte de preken te kun nen beletten, vernam de Rentmeester dat op 21 juli Jacob Jorisse weer zou preken. Hij veronderstelde te Noordgouwe. Te paard reed hij er heen met een assistent om de bijeenkomst te verstoren en Jacob te arresteren. Hij arriveerde in het gebied van Noordgouwe: „Hebbe aldaer omtrent Cakersweel bevonden zeeckere groote vergadering en daer- onder preeckende denselve Jacob." In tegenstelling tot de eerste keer bevindt Jacob Jorisse zich nu niet op het rechtsgebied van de Rentmeester. De eerste hagepreek vond plaats in de buurt van het klooster Sion. De tweede in de buurt van de Schouwse dijk bij Kakkersweel. Al bevond Jacob Jorisse zich niet binnen de jurisdictie van de Rent meester: Toch, zo verklaart deze, „ghinck ick den selven aen met hooghe woorden, alsoe mijn assis tentie te cleijn was om meer teffectueren, hem van wege de Coninckiijke Majesteit, volgende de plac- caten, bevelende zijne begonste quade predikaige te surceren." De rentmeester beval de hoorders te vertrekken, maar de prediker dat ze blijven zouden. „Al tot mijnen grooten leedtwesen", aldus Bruyninck van Wijngaerden, „ende also ick deur de menichte van de volcke daer nijet meer jegens en conde doen, ben vandaer gereeden int Clooster van den Cathuysers genaempt Syon en voorts naer huys." Prediking van de Nieuwe Leer in Zierikzee Op 21 juli ontving de magistraat van de hertogin een schrijven, waarin maatregelen bevolen werden i.v.m. het dreigende gevaar van de verstoring van de katholieke godsdienstoefening. Besloten werd de stad goed te bewaken en de heren van het kapittel van de St. Lievensmonsterkerk te verzoe ken „dat ze de gemeente willen voorzien van eeni- ge goede predicanten (Rooms-Katholieke!) om het volk te onderwijzen. Dat oyck deze predicanten sprekende op de stoel alle devoir ende diligentie doen omme het gemeene volck te trecken en te keeren van de sermoenen ende predicatien die dagelijcx buyten deser stede gedaen worden." De Raad besluit 18 augustus Jacob Jorisse met enige aanhangers in de raad te ontbieden en hem het preken in de stad te verbieden en de hoorders om deze preken bij te wonen. Op 21 augustus schrijft de Raad van Zierikzee aan de bisschop van Mid delburg en verzoekt hem dat deze de deken Jan van Strijen naar Zierikzee zal laten terugkeren. Van Strijen is vicaris geworden van bisschop De Castro, maar dat betekent dat Zierikzee zijn pastoor-deken moet missen. In juni en juli 1566 is Van Strijen naar Zierikzee teruggekeerd en heeft toen door zijn preken velen aan de nieuwe leraar onttrokken „ende inde oude en oprechte catholijcke religie gestijft ende gesterckt." Op 23 augustus ver gadert de raad van Zierikzee omdat men verno men heeft dat op 22 augustus op Walcheren „de beelden gedestrueert zijn". Men neemt in Zierikzee maatregelen, die een beeldenstorm hebben voor komen. Alle dagen zal op het stadhuis een kwartier schutters waken, die daar 's morgens vroeg moeten komen, als de nachtwaak vertrekt en moeten blij ven tot 's avonds, als de nachtwaak-schutters dienst doen. De schutters zullen op het stadhuis de sleutels van de kerk bewaren en die aan de pastoor geven om de sacramenten te bedienen in noodge vallen. Een aantal schutters zal de geestelijke ver gezellen. De poorten worden gesloten, alleen het klinket blijft open. De namen van vreemdelingen worden genoteerd. Bij de hoofdkerk patrouilleren schutters die er op letten of verdachte personen zich aldaar ophouden. Door de zolder van de vierschaar op het stadhuis wordt een klokketouw aangebracht „omme des noots zijnde die clocke te clippen, ende zulcx te convoceren den ordinaris- sen raedt mitsgaders de scutters van de drie scut- terijen". Op 28 augustus worden de overdekens en onderdekens van de gilden belast „de beelden, cassen, tavereele ende andere costelickheden bin nen de kercken berustende" in veiligheid te bren gen. Men zal ook „de God van het Cruce op de gasthuysbrugge mitsgaders van het cruce voor het choor in de Monster afdoen op kosten van de stad." De 31ste augustus 1566 verzoeken Jacob Jorisse en enige van zijn aanhangers aan de Raad om een plaats van samenkomst voor hun godsdienstoefe ningen. „Verthoonen in aider reverentie ende oot- moedelickheijt uwe onderdaenighe poorteren, mits gaders den leeraar ende predikant van de warach- tige christelijcke religie ende gemeente, hoe dat sij supplianten heure predicatien ende noodighe cere moniën tot noch toe hebben gedaen buyten deser stede. Alsoe den saysoene van den jaere als nu voortaen meer geinclineert is tot regen, storm, coude ende onweder, ende zijluyden door den hey- ligen geest ende beminders des Woorts Gods zulcx gedreven worden dat zij heuren gewoonlijck dienst 280

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 12