BLOKNOOT JONGENS VAN DE MAASVLAKTE Zo af en toe wordt de verspreiding van een perio diek gestaakt. Wij bedoelen niet Panorama dat ook wel natuurlijk maar Holland, kwartaaltijd schrift van de Algemene Vereniging voor Vreemde lingenverkeer. Het pleegt in 28.000 exemplaren, in het Duits of Engels, naar het buitenland te gaan. Rotterdam voelt zich in het laatste nummer be lachelijk gemaakt. Kijk bijvoorbeeld maar: Als de Rotterdammers chic willen zijn, lijken het zee robben die een tango dansen. Of: Na kreeft in ananassaus te hebben gegeten begeeft de welva rende Rotterdammer zich meteen naar het dichtst bijzijnde haringkraampje, veegt zijn vingers af aan zijn varkensleren handschoenen en voelt zich pas dan lekker. De schrijver, een buitenlander, vindt deze reactie zeer provinciaal. Het ligt voor de hand dat Zeeu wen of Drenten zo primair reageren. Aan die le gende is nu een eind gekomen. Niet aan die vol gens welke lyrische romantici hun streken aanprij zen met fraaie geveltjes en zonovergoten pleintjes. De auteur: dit is uit de tijd nu de krant iedere dag keihard nieuws brengt. Wij hebben nog heel wat te leren voordat de verspreiding van het Zeeuws Tijdschrift nog eens zal worden gestaakt. Als het aan ons ligt zal dat nooit gebeuren als er baarlijke nonsens in staat. Alleen als er waarheden in voorkomen waaraan wij nog niet toe zijn. FUSIE Nu wij het toch over waarheden hebben, hoe zou het toch staan met het rapport van de VVV- Ouwerkerk? De ontwikkeling van het VVV-wezen is bij de ontwikkeling van het toerisme achterge bleven. Er dient meer te worden samengewerkt, zelfs ten koste van lokale zeggenschap. De wer vingsmethoden zijn niet gebaseerd op moderne marktanalyses, de dienstverlening heeft een te dorpse horizon, er wordt te weinig gestreefd naar doelmatige uitbreiding van de accommodatie. De aanpak stamt nog uit de tijd dat betrekkelijk wei nigen een ontvangstcomité vormden voor de be trekkelijk weinigen die zich recreatie konden ver oorloven en omgekeerd. Men zou een voorbeeld kunnen nemen aan de concentratie van gemeenten en waterschappen en aan de ondernemingsfusies. FUSIE Nu wij het toch over fusies hebben, die van de Kon. Mij. „De Schelde", de Rotterdamse Droogdok maatschappij en de Motorenfabriek Thomassen is een rake. Er zijn indirect nog twee Zeeuwse fabrie ken bij betrokken, de ijzergieterij in Middelburg en een machinefabriek in Koudekerke. De schaalver groting is volop aan de orde. Prijsgeven van auto nomie kan vaak leiden tot het terugwinnen van invloed. k ANTISINT Het terugwinnen van invloed zal als alles goed (of slecht zoals U wilt) loopt niet meer opgaan voor de elf Sintgemeenten, waaronder vijf Zeeuwse, waarvan er vier vóór hun opheffing staan. Hun Sint-gemeenschap is geliquideerd, tenzij minister Smallenbroek een positief antwoord op het hef- ons-niet-op-telegram geeft! De anti's staan ten- slofte heel anders tegenover de heilige dan jaren terug. Was daarom de eerste burger van Sint- Philipslanó er niet bij? 'T IS MAER ES PRAETEN Nu wij het toch over Flipland hebben, met vier tegen drie werd er een voorstel van de centrale dienst verworpen om een terrein gereed te maken voor weekend-recreatie. De drie voorstanders wis ten overigens niet waarover zij praatten: er waren nooit voorafgaande stukken ter inzage gelegd. Het was zo maar een plannetje zei de burgemeester, 't Is maer es praeten. HAMERTJE TIK Zo was het trouwens ook in Nieuwland. Daar praatte raadslid C. van Nimwegen voor zijn beurt. Dat was tof daaraan toe, maar hij is altijd nogal kritisch (volgens de burgemeester op schandelijke wijze). Bijna had het raadslid dan ook zijn konin klijke onderscheiding gemist, want deze schept verplichtingen, aldus de raadsvoorzitter. Waarop het lid weer zei dat hij die plichten pleegt te ver vullen. Met de burgemeester laten wij dan ook maar de hamer vallen. TELEVISIEDICHTHEID Wij hebben uitgerekend hoeveel televisie-toestellen er staan per 1000 inwoners in enkele gemeenten. Zonder de niet-vermelde gemeenten te willen weg cijferen moesten wij een keus maken. Misschien wil een socioloog ons nog eens een volledige ana lyse verschaffen. Zeeland had op 1 januari 144 toestellen op iedere 1.000 inwoners (laten wij zeggen 250 gezinnen). Drente 153, Nederland 162. Boven het Zeeuwse gemiddelde lagen Vlissingen - 198, Clinge-186, Hulst-183, Goes-168, Oostburg -159, Middelburg - 156, Zierikzee - 156, Kapelle - 150, Terneuzen - 148. Er onder lagen Zaamslag - 99, Tholen - 96, Sint- Annaland - 57, Sint-Philipsland - 48. De steden en rooms-katholieke gemeenten lopen dus voorop, de meest orthodoxe en de Sint-gemeenten sluiten de rij. Verder maar geen commentaar. w 290

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 22