Zeeuwse kroniek M. P. de Bruin Gloedvol koloriet „Dit schilderij stelt waarschijnlijk Magdalena de Vos voor, de oudste dochter van de schilder, te Antwerpen op 19 september 1618 gedoopt. Deze vereenzelviging heeft betrekking op een gelijkaardig gezicht in het gesigneerde en 1621 gedateerde Portret van de kun stenaar en zijn familie, waar hetzelfde model ietwat jonger voorkomt. Te oordelen naar de zichtbare leef tijd zou men de datum van uitvoering kunnen vast stellen rond 1623. Zelden zoals hier heeft de schilder zo'n gloedvol koloriet ontplooid en tegelijk het even wicht van de waarden weten te handhaven. Hij brengt, in de kledij, het vermiljoen in overeenkomst met het zuivere geel en Iaat deze tonen op de genuanceerde grijzen van het decor uitkomen". Dit is de beschrijving van het hierbij gereproduceerde meisjesportret in de prachtig uitgevoerde catalogus van de tentoonstelling ,,De eeuw van Rubens", die van 15 oktober tot 12 december 1965 werd gehouden in het Museum voor Oude Kunst te Brussel. Vader van het geportretteerde meisje was Cornelis de Vos, die in 1584 of 1585 te Hulst werd geboren. Het heeft zin, dachten wij, om opnieuw eens aandacht aan Cornelis en diens broer Paulus, omstreeks 1590 te Hulst geboren, en hun zwagers Frans Snyders en Jan VVildens te besteden. Van Cornelis en Paulus werd in het stadhuis te Hulst werk geëxposeerd in de zomer van 1960. Heel de tentoonstelling te Brussel stond in het teken van Rubens: van de vijfhonderd tentoonge stelde werken waren er zestig van hem, schetsen en tekeningen niet meegerekend, terwijl ook aan Antoon van Dyck ruimschoots aandacht was besteed. Door de Cornelis de Vos: Meisjesportret 291

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 23