Mededelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen Het Oera-Linda-Boek Samenvatting van een voor dracht over het Oera-Linda- Boek, gehouden voor het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen op 24 novem ber 1965. Bij het Amsterdamse onder zoek van het Oera-Linda- Boek is bij de codicologische analyse van het handschrift vastgesteld dat de copiist op bepaalde bladen mogelijk een ingrijpend van zijn legger af wijkende tekst gegeven heeft. Omdat deze plaatsen in hun samenhang met het geheel van de tekst bestudeerd die nen te worden, is getracht de litteratuur te achterhalen die eraan ten grondslag zou kun nen liggen. Vastgesteld kon worden dat er naast de in dit verband reeds bekende kro niek van Occo Scarlensis ge bruik is gemaakt van Westen dorps Jaarboek der Provincie Groningen II (1832), Van den Bergh, Proeve van een kri tisch woordenboek der Neder- landsche mythologie (1846), Ab Utrecht Dresselhuis, De godsdienstleer der aloude Zee landers (1845) en A. de Ja gers Taalkundig magazijn III (1840). Op de onderzochte passages worden wetenschap pelijke veronderstellingen uit deze werken bevestigd. Tege lijkertijd kan worden aange toond dat ook elders in de tekst gegevens hieraan ont leend zijn. Wie vertrouwd is met de dis cussie over het O.L.B. zal het opvallen dat hierbij geen pu- blikaties uit de kringen van i) In de zomer van 1958 is het O.L.B. door Professor dr. W. G. Hellinga met een groep studenten van de Universiteit van Amster dam opnieuw onderzocht. Zie hier over Hellinga in Fryske studzjes oanbean oan Prof. dr. J. H. Brou wer, Assen 1960, p. 247-250. het Friesch Genootschap ge vonden zijn. Bij de beoorde ling van de kwestie dient men zich echter voor ogen te hou den dat het handschrift waar schijnlijk slechts toevallig te Leeuwarden zijn bewerker vond. Ook buiten Friesland waren er geleerden te vinden die de Friezen de rijkste tra dities in het Germaans ver leden toedachten. Men vindt hen in de kringen van de ge leerde genootschappen, waar de vaderlandse oudheidkun de met geestdrift beoefend werd voordat door discipline ring van de methoden van onderzoek gespecialiseerde scholing noodzakelijk was. P. F. J. Obbema De Werkgroep Historie en Ar- cheologie heeft een begin ge maakt met de uitgave van een reeks van overdrukken onder de naam: ZEEUWSE STUDIËN. Als eerste in deze reeks is verschenen: Beeldend recht, tekeningen bij strafvonnissen uit Zierikzee (XVIe—XVIIIe eeuw.), door J. Th. de Smidt en M. P. de Bruin. Overdruk uit: Verslagen en Mededeelingen dl XII, 3 (1965) van de Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het Oud-Vaderlandsche Recht. De prijs van Zeeuwse Studiën I bedraagt voor leden van de Werkgroep en abonnees op het Bulletin: 2,25. Voor alle andere belangstellenden is de prijs vastgesteld op 3,25. Bestelling dient te geschieden door storting op postgirono. 650087, ten name van mr. Tina Kannegieter te Middelburg, onder vermelding van de woorden Zeeuwse Studiën I. Aanvulling lijst Zuidbevelanders- naar-Religie Bij de publikatie van de lijst in het vorig nummer is weg gevallen de belangrijke re strictie, dat het westen van Zuid-Beveland (van Wol- phaartsdijk tot Borssele) en het oosten (van Kruiningen tot Rilland) in deze lijst te gering vertegenwoordigd zijn. Publikatie in het Zeeuws Tijd schrift was niet voorzien; dit is door omstandigheden ge schied, buiten de bedoeling van ondergetekende om. Wij zijn echter de laatste om deze gang van zaken te betreuren; we zien hierin (mèt dr. P. J. Meertens) een unieke kans, te komen tot een objectieve en zo compleet mogelijke lijst. Wij ontvingen reeds enige prettige reacties uit Kruinin gen en uit Kampen met ge wenste aanvullingen. Wil ieder die er kans toe ziet, de lijst aan te vullen, zich wenden tot: Adr. de Boo, Kerklaan 16, Kwadendamme. Mevrouw mr. C. Kannegieter heeft, hiertoe genoopt door drukke werkzaamheden el ders, haar functie per 1 janu ari 1966 neergelegd. Zij wordt opgevolgd als administratrice van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen door mevrouw C. A. van Al- menkerk. De redactie van de „Mededelingen" van het Zeeuwsch Genootschap blijft in handen van mevrouw Kan negieter. 293

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 25