in de verantwoording gezinspeeld mensenwerk blijft feilbaar. Heel duidelijk kan men het verschil in atmosfeer" direct zien op de, typografisch zo mooie, titelpagina met zijn rood en zwart en het fraaie wapen der Smal- leganges. Het bestorven rood van de oude letter en de tint rondom de wapengravure, geven een totaal ander effect dan de frisrode letters en het omtrekloze" scherp-zwarte wapen van de reproductie hoe aan trekkelijk die er ook uit ziet! Over dit verschil in nuance, deze absolute scheiding tussen *oud en nieuw, moet men heenstappen wanneer men van de nieuwe Nieuwe Cronyk genieten wil. Hoe hartstochtelijker men van het echt-oude houdt, hoe gemakkelijker men dit misschien kan. Men aan vaardt dan dit nieuwe boek als een goede reproductie, noodzakelijk gemaakt door de grote schaarste aan ori ginele exemplaren. Het boek is ook in deze vorm nog niet goedkoop, maar thans kan men toch voor minder dan vierhonderd gulden, dat is dus een vierde a een vijfde deel van de waarde van een volkomen compleet oud exemplaar, een geheel volledige nieuwe krijgen in een lederen band, en voor exemplaren in een imitatie- lederen band ligt de prijs nog lager. Kan men of kon men, want de 600 exemplaren die gedrukt werden, zijn alle bij inschrijving geplaatst, en er liggen enkel nog een zeer beperkt aantal exem plaren in losse vellen die in de band kunnen worden gezet voor teleurgestelden van buitenaf", buiten de provincie of Zeeuwen uit den vreemde, die te laat van het bestaan van deze heruitgave hebben gehoord. Voor de initiatiefnemer, de heer Carrière, is het een grote voldoening dat een zo kostbaar en gespeciali seerd boek in een provincie met een gering aantal inwoners in déze oplage geheel kon worden geplaatst: dat is een unicum. Het is het beste bewijs, dat de Cronyk de Zeeuw na aan het hart ligt. Dr P. J. Meertens schreef voor deze editie een korte levensschets van Mattheus Smallegange (1624-1710) van wie helaas niet veel bekend is, en een zeer be knopt gehouden waardering van de Cronyk. Gedrukt in gothische letter, en op een los blad papier, is deze inleiding bijgevoegd. Dr Meertens is zeer kritisch: hij waardeert de platen (tachtig stuks) meer dan de tekst. Mattheus Smallegange is allerminst een geschiedschrij ver. Zijn boek is een compilatie van allerlei bronnen en gegevens, en nergens geeft hij een eigen visie. De betekenis ervan ligt dan ook niet zo zeer in de tekst als wel in de platen" schrijft hij. Dit moge zo zijn voor mij ligt de waarde van het boek, waaraan ik dus van oudsher verknocht ben in het geheel. De bete kenis is mogelijk samen te vatten in een vraag: wat zou Zeeland zijn zonder de Nieuwe Cronyk"? Zijn we als Zeeuwen niet doodgewoon trots op deze eer biedwaardige foliant? Een hoop daarom: dat het werk in zijn moderne uit voering niet als een soort status-symbool ongeopend te prijk zal liggen in boekenkasten, maar dat het wérkelijk weer zal worden gelezen. Mogelijk komen de oude lezenaars, practische dingen, dan weer in zwang. Dan leest men, over tijden die ook in Smal- leganges jaren helaas" voorbij waren: ,,De Meiskens dat boven alle andere natiën te ver wonderen staet, quamen onbesmet en ongevioleerde Maegden in haer lieder echte. En was 't sake dat'er eenige Meiskens in 't wilt leven, of in 't heimelijk te schande gekomen waren, die en konden tot geenen tijden in der echte komen, hoe schoon, hoe rijkke, ofte hoe jonk dat sy waren. Maer de Maegden namen haer Mans als een ziele, een leven en een lichaem, waar uit men gemeinlijk dat spreekwoord in Zeeland noch seit, Man en Wijl, zijn twee Zielen in een Lijl. Verder en dochten sy noch en begeerden sy niet, ende plegen niet te seggen, waer is mijn Man: maer, waer is mijn echte; och, hoe verre is 't nu van daer". (pag. 67). Doch ook in Smalleganges tijden viel er nog veel te prijzen: Nergens meer gesprek tusschen Godt en de men- schen, of van Godt onder de menschen; nergens siet de opgaende of nederdalende sonne meer gebogen knien of gevouwen handen"; ,,Een volk dat dus Godt ontsiet, kan sich niet anders als wel dragen onder de menschen,,De inwoonderen zijn ook goetaerdig, rond en oprecht van gemoed; soo dat in geheel Ne derland al van outs gebruikt wert dit spreekwoord; Goed rond, goed Zeeuws, als men yemand tot open- hertigheit en ongeveinstheit wil aenmanen,,Dese aengebooren deugt moekt haer goede kenners, en on- versoenelijke haters van alle pluimstrijkers en bedrie gers" (pp. 316-7). Wanneer we heel goed Smallegange herlezen en ons zijn Zeeland voor ogen roepen, is er mogelijk wat minder reden op hoovaardigheid aangaande het heden. 275

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 7