|t slip? te volgen. Helder is zijn denken, helder zoals de Zeeuw overigens vaak in zwart-wit denkt, bij hem aangevuld met de schakeringen waartoe zijn eruditie hem in staat stelt en met de vrolijke, gezonde en eenvoudige humor die relativeert. Dit helder geschreven boek is in zijn geest geschreven. De Kok weet altijd achter zo iets te komen omdat hij mensenkennis heeft en zich weet te documenteren. Zijn procédé is adequaat, voor anderen had hij zeker niet deze vorm gekozen. Het Zeeuwse gebeuren is voor hem een te beteugelen stroom, waarin Geuze enkele strategische dammen, schutsluizen en storm vloedkeringen bewaakt. Drie tijdperken delen de twintig jaar in. De algehele chaos en het herstel na de oorlog, dan de ontredde ring en verbijstering van 1953 en tenslotte het rijke perspectief van het deltatijdperk dat de schrijver te recht met 1961 opening van de Veerse dam laat aanvangen. De noodsituaties van de eerste periode zijn gekarakteriseerd met begrippen als startpunt nul, snelcommissie Walcheren, herverkavelingen, het ver trek naar de Noordoostpolder. H. C. van de Zande, een der velen wier opinie is opgeschreven, beschouwt 1953 als het zwaarste jaar, erger dan de crisisjaren die zonder uitzicht waren, erger ook dan de inundaties, die de wil om uit de misère te komen niet hebben aan getast. ,,lk heb in de rampdagen de huizen in zien storten, ik weet hoeveel doden hier zijn gevallen en ik heb ze allen gekend". Wij behoeven ons niet te scha men over de ontroering die weer over ons komt als wij lezen over het bezoek van prinses Wilhelmina aan Stavenisse of van goeverneur De Casembroot aan Zierikzee. Wij lezen over het twee maal opruimen en opnieuw beginnen, over het rationeel getinte regionalisme, over het deltaplan zoals bij alles slechts één pagina over de doelbewuste bestuursvernieuwing van de con centratie van de waterschappen en natuurlijk over de agrarische omwentelingen, gesteund door stuwende voorlichtingsdiensten. Vernieuwende elementen als de twee grote bruggen, de zeehavens, de gemeentelijke herindeling en de groeiende solidariteit tussen land bouw en industrie worden behandeld als verbinding tus sen vele maatschappelijke sectoren. Een voorbeeld van de asymmetrische stofbehandeling is de tekst over de Sloehaven en de foto van Dow Chemical Terneuzen, waarbij plaats is voor algemene overpeinzingen van burgemeester Rijpstra. Oud-voorzitter H. C. van der Maas van de Plattelandsjongeren Gemeenschap is aan wezig met een beschouwing over de toekomst van de boer in een provincie van industrie en toerisme. Ongeveer negentig: foto's, de meeste van Wim Rie- mens en het ministerie van landbouw, zijn geplaatst op de even pagina's. Zij laten zich als apart verhaal le zen". Aan het slot zijn beeldstatistieken over de op brengst van verschillende producten sinds 1945 opge nomen. Mevrouw mr. Tina Kannegieter zorgde voor een kalender van de belangrijkste gebeurtenissen in deze twintig jaar. De auteur heeft een redactiecommissie naast zich ge had, bestaande uit de heren ir. J. D. Dorst, dr. ir. C. W. C. van Beekom en mr. J. F. G. Schlingemann. De firma G. W. den Boer legde met dit magnifieke boek wederom getuigenis af van haar typografische kunnen. De oplage bedraagt 3.000. De aanschafprijs is voor leden en begunstigers van de ZLM 19,50, voor anderen 28, M.C.V. Zeeland recreatielandeen kreek, overgebleven na de droogmaking van Walcheren in 1945

Zeeuws Tijdschrift | 1965 | | pagina 9