Baby's in Zeeland drs. S. P. van der Zee West-Zeeuwsch-Vlaanderen is een merkwaardig ge bied. Volgens de meest recente gegevens zijn de inkomens en vermogens er gemiddeld hoger dan in de andere Zeeuwse gebieden (zie .Inkomens en ver mogens in Zeeland", Zeeuws Tijdschrift 1965, no. 5). Ook het zelfmoordcijfer is er relatief het hoogst .Zelf moord in Zeeland", Zeeuws Tijdschrift 1965, no. 6). De huwelijksvruchtbaarheid is in West-Zeeuwsch-Vlaan deren echter het laagst, getuige de volgende tabel met de gemiddelde aantallen levendgeborenen per jaar per 1.000 gehuwde vrouwen beneden de 45-jarige leeftijd in 1959-1961: Huwelijksvruchtbaarheid Schouwen-Duiveland 157,0 Sint Philipsland en Tholen 144,2 Kanaalzone Walcheren 148,1 Overige gemeenten Walcheren 181,6 Noord- en Zuid-Beveland 158,4 West-Zeeuwsch-Vlaanderen 128,8 Kanaalzone Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 142,1 Overige gemeenten Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 162,9 Zeeland 151,9 Nederland 167,8 Deze en andere cijfers zijn ontleend aan het C.B.S. Inkomens Groningen, met het laagste cijfer (149,2) van de Neder landse provincies, en Noord- en Zuid-Holland vertonen een lagere huwelijksvruchtbaarheid dan Zeeland. De provincie met het hoogste cijfer is Noord-Brabant (200,8). Voor de provincies is het in het algemeen zo dat de huwelijksvruchtbaarheid groter is naarmate het gemid delde inkomen per inwoner lager is. Deze samenhang wordt niet alleen veroorzaakt door het verschijnsel dat de inkomens per inwoner vanzelfsprekend hoger zijn in gebieden met weinig kinderen. Er blijkt na melijk ook een (vaag) negatief verband te bestaan tussen de hoogte van de huwelijksvruchtbaarheid en de hoogte van het gemiddelde inkomen per belasting plichtige in de provincies. In Zeeland en Groningen is overigens de huwelijksvruchtbaarheid lager dan de hoogte van de inkomens zou doen vermoeden. Dit negatieve verband wordt ook door de boven staande Zeeuwse gebieden vertoond. Een hoog ge middeld inkomen correspondeert over het algemeen met een lage huwelijksvruchtbaarheid (b.v. West- Zeeuwsch-Vlaanderen) en omgekeerd. St. Philipsland en Tholen vertonen een lagere huwelijksvruchtbaarheid dan volgens de samenhang .juist" zou zijn. Een zelfde samenhang is ook te vinden tussen de huwelijksvrucht baarheid in de Zeeuwse gemeenten en het gemiddelde inkomen per belastingplichtige. In het algemeen kan men stellen: Hoe hoger het inkomen, hoe lager de huwelijksvruchtbaarheid. Dit geldt niet voor Nieuw- vliet. Met een normaal" inkomen is de huwelijksvrucht baarheid er zeer laag: 56,7 is het Zeeuwse, maar ook het Nederlandse laagterecord. Cadzand voldoet beter aan de samenhang. Het inkomen is er hoog en de huwelijksvruchtbaarheid laag, n.l. 92,6. Na Nieuwvliet is dit het laagste van Nederland. De Zeeuwse gemeente met het hoogste huwelijks- vruchtbaarheidcijfer is 's-Heerenhoek met 230,4 wat laag is in vergelijking met het Utrechtse Snelrewaard dat 368,2 noteert Kerkgenootschap Dat het geloof van invloed is op de huwelijksvrucht baarheid (voor Nederland) is bekend. De huwelijks- vruchtbaarheidcijfers van de in de tabel genoemde gebieden worden evenwel op het eerste gezicht niet „verklaard" door de hoogte van het percentage van de bevolking dat de rooms-katholieke of de verschil lende gereformeerde godsdiensten is toegedaan. Voor de gebieden in Zeeuwsch-Vlaanderen apart en de ge bieden in overig Zeeland apart geldt echter globaal wel dat de huwelijksvruchtbaarheid groter is naarmate een groter deel van de bevolking r.k. of gereformeerd is. In Zeeuwsch-Vlaanderen speelt zich dit verband op een lager niveau af dan in overig Zeeland Wanneer deze samenhang per gebied wordt nagegaan dan blijkt dat in het gebied St. Philipsland-Tholen de gemeente St. Philipsland een ,,te" laag huwelijksvrucht baarheidcijfer heeft. Op Walcheren zijn Ritthem en St. Laurens ,,te" hoog en Vlissingen en O.- en W.- Souburg ,,te" laag. Op Zuid-Beveland heeft 's-Heer- Abtskerke een ,,te" hoge huwelijksvruchtbaarheid, In Zeeuwsch-Vlaanderen is Koewacht ,,te" laag. Om misverstanden te voorkomen: ,,te" hoog en ,,te" laag betekent in dit verband hogere en lagere huwe lijksvruchtbaarheid dan de samenhang tussen huwe lijksvruchtbaarheid en het percentage inwoners dat r.k. en gereformeerd is zou doen vermoeden. Met econo mische, morele, sociologische of psychologische waar deoordelen heeft ,,te" niets te maken. Beroepsbevolking Voor Nederland geldt dat inwoners van grotere steden over het algemeen een lagere huwelijksvruchtbaarheid vertonen dan inwoners in kleinere steden. Op het platteland is de huwelijksvruchtbaarheid hoger. Afge zien van West-Zeeuwsch-Vlaanderen is dit voor Zee land ook het geval. De beide kanaalzones vertonen een lagere huwelijksvruchtbaarheid dan overig Zeeland. 16

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 16