Mary Schorer en Johan Huizinga in de tuin van Toorenvliedt, c. 1901. leden van de familie Boddaert kan men sociale bewo genheid niet ontzeggen. We behoeven in dit verband alleen de naam van Elisabeth Boddaert te noemen met haar tehuizen voor schoolgaande kinderen, die later als reclasseringsinstellingen door de regering zijn overge nomen. Wat Marie Boddaert schreef over haar positie als meisje, gold ook voor haar jongere tijdgenote Mary Schorer. Zij die haar hebben gekend, bewaren het beeld van een energiek en soms opstandig meisje. Lite rair ontwikkeld en uitstekend pianiste als ze was, kon het leven van „uitgaand meisje" in Middelburg haar generlei voldoening geven. In dit verband moet ook haar leiding der kinderoperettes worden gezien, die zij overnam van ,,de dames Luteyn", samenstelsters en leidsters van talrijke „sprookjes op muziek", waarin Mary als schoolmeisje dikwijls een hoofdrol had vervuld. Zij greep deze beperkte kans om zich nuttig te maken aan, zeker ook terwille van de omgang met kinderen, van wie ze hield en die ze begreep, maar niet minder om de sociale achtergrond, door de steun, die jaarlijks via deze opvoeringen aan „Kindervoeding" werd ver leend, door de Middelburgse jeugd uit de gehele bur gerij, van aristocratie tot middenstand. Van kliekgeest was bij haar geen sprake, als enig criterium gold: kun je zingen en acteren, eventueel dansen in minder of meerdere mate. Uit de laatste categorie werden dan de hoofdrollen gekozen. Inderdaad bleef de „werkende stand" hier buiten. De eerste stappen om de arbeiders jeugd tot begrip van kunst op te leiden, zou van „Ons Huis" uitgaan, waarvan Herman Snijders één der op richters was en waar Marie Berdenis van Berlekom de zangcursus op zich nam. Eerstgenoemde was ook een drijvende kracht in „Uit Het Volk - Voor het Volk", een vereniging, die gericht was op wat men thans verbetering van de vrije-tijdsbesteding zou noe men. Herman Snijders was vrijzinnig democraat. Johan Huizinga, de cultuurhistoricus met wie Mary Schorer zich in 1901 verloofde, schreef voor haar het zangspel voor kinderen in drie bedrijven „Elidore", met muziek van J. Cleuver. Het. spel werd 21 en 23 december 1901 in de Schouwburg te Middelburg op gevoerd als afscheidsvoorstelling, waarbij Mary's ver diensten in het licht werden gesteld. Men herkent in Uitvoering kinderoperette Nehalennia 29 maart 1894: staande van links naar rechts: Emma Bauer, Anna Dhont, Greta van Woelderen, Mary Schorer, Constance Boogaert, Peronne Boogaert, Hedwig Japikse, Dora Sibinga, Betzy van Hoek; zittend daarvoor van links naar rechts: Louis Dhont, Ella Salberg, Anne Bolle, Agatha Bijlsma, Dina de Liefde, Marius Kakebeeke; voorste rij zittend van links naar rechts: Helena van Woelderen, Helena Borsius, Mina de Fouw, Helena Heyse; liggend Annie Japikse. 22

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 22