Emile Lockefeer n.v. TEXTIELFABRIEKEN HULST TERNEUZEN en niet onder stoelen of banken stak. Hij heeft grote invloed gehad o.a. op F. M. Wibaut, de latere wethouder van Amsterdam. In 1895 werd de Middelburgse afdeling van de S.D.A.P. op gericht, door Jan Mullié, Bimmel en de jong gestorven Bayens. Mr. Goswijn Willem Sannes was het eerste gemeenteraadslid voor de S.D.A.P. in Middelburg. Wat betreft het godsdienstig leven moet opge merkt worden, dat tot 1860 de dominees in gematigd orthodoxe trant preekten. Daarna won de orthodoxie veld, waardoor de belang stelling voor de kerk bij de meer ontwikkelde burgerij daalde. De liberalen moesten echter gaandeweg aan macht inboeten. Hoewel de R.K. bevolkingsgroep al sedert 1850 in getal alle andere groepen overtrof, speelde ze toch geen enkele rol van betekenis. Waarschijnlijk behoorden de leden voor het grootste deel tot het proletariaat. Tekenend is in dit opzicht de gewetensvraag waarvoor de Middelburgse ge meenteraad zich in 1913 gesteld zag, toen nl. voor de vacature van een leerkracht van het Stedelijk Gymnasium als no. 1 op de voordracht was geplaatst een Rooms-Katholiek, en als no. 2 een lerares. Men koos van de twee kwaden het minste en benoemde de vrouw. Voor al of niet zinvolle vrije tijdsbesteding was er in Middelburg volop gelegenheid. De hogere standen hadden over het algemeen weinig be langstelling voor wetenschap en kunst. Des te meer voor de jacht en luxe diners. Men sprak en las veel Frans, de Franse gouver nante was in deze Zeeuwse miljonairsgezinnen nog altijd de rigueur. Vooral na de aanleg van de Zeeuwse spoorlijn bezocht men geregeld Den Haag. Omstreeks 1870 waren er op Walcheren zeker nog 40 volledige equipages. Spelerijden of dui nenrijden in Domburg leidde allengs tot het nemen van zeebaden (1830), en de aanleg van Badpaviljoen en Badhotel (1860). Verder waren er de lezingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Voor de niet tot deze se lecte kring' toegelatenen was er het Natuur kundig gezelschap, de Vereniging V.W., de Mij tot Nut van 't Algemeen, de Vereniging Uit het Volk voor het Volk, Ons Huis. Er bestond een opgewekt muziekleven: de zo meravondconcerten in het Schuttershof, de In strumentale. In het Kunstmuseum werden elk jaar drie tentoonstellingen gehouden van (ou derwetse) schilderijen. De Haagse School was taboe tot omstreeks het jaar 1900 kunstenaars zich vestigden in Veere en Domburg. Ondanks al deze mogelijkheden tot vermaak buitenshuis, noemt Nagtglas de Middelburgers toch zeer huiselijk. Ook dit is een facet van het leven in die tijd: veel visite, veel familieleven, uitgebreide familierelaties en het onderhouden van betrekkingen met de leden van het eigen kleine coterietje. In 1914 waren het de Belgische vluchtelingen, die met de walm van patates-frites voorgoed de rust van Middelburg verstoorden. 30

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 30