Gerepatrieerd in 1867, werd hij rondreizend prediker van de Confessionele Vereniging. Sterk kwam hij onder invloed van de op wekkingsbeweging van Brighton. Na te Dirksland en Nunspeet predikant te zijn ge weest, in welke gemeenten hij niet paste, werd hij in 1878 te Goes beroepen, waar hij al spoedig veel invloed kreeg en meewerkte aan de „conferenties" van de Chr. Evang. Gemeente (zie Vrije Evangelische Gemeen ten). Groot was de verslagenheid toen hij in 1885 het spiritisme aanvaardde en dit in woord en geschrift verdedigde. Hoe meer lege plaatsen er bij hem in de kerk kwamen, hoe meer hij deze bevolkt zag met geesten van gestorvenen, aan wie hij ook het evan gelie moest verkondigen. In 1889 is hij tot voorzitter van het landelijk Spiritistisch Con gres gekozen. Aanklachten werden er tegen hem ingediend, maar het classicaal bestuur aarzelde hem af te zetten, hoewel hij met zijn zeer impulsieve, eerlijke aard het niet gemakkelijk maakte hem te handhaven. In Goes en omgeving begon het spiritisme steeds meer aanhang te krijgen. In april 1890 heeft hij in een stampvolle kerk, in een diep bewogen dienst, het spiritisme afgezworen en zijn dwalingen in dezen beleden. Een jaar later verscheen zijn boekje, dat in verschil lende talen is vertaald: „Na vijf jaren", waarin hij het spiritisme wel als een realiteit handhaaft, maar het onbetrouwbaar, gevaar lijk en diep zondig noemt, omdat het van Christus afleidt. Behalve de „Afrikaansche Gedichten", zijn er nog twee gedichtenbundels van hem ver schenen, „Verscheidene Gedichten" en „Goe- siana". Voorts kwam er uit zijn pen heel wat stichtelijke lectuur. Lit.: A. M. Wessels, 1930. Uit het leven van den pre dikant-dichter P. Huet. Goes, 56 pp. H. HULST. Gemeente in Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen, Provincie Zeeland. Het grondge bied van de stad beslaat een oppervlakte van 665 ha. Van de circa 6200 inwoners be lijden 6000 de Katholieke en 200 de Ned. Hervormde godsdienst. Hulst is het verzorgingscentrum voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Het is tevens een in dustrieel- en handelscentrum. In de tricotage industrie werken ruim 500 arbeidskrachten. De handel concentreert zich vooral op de weekmarkt, in enkele grote postorderhuizen, een landbouwcoöperatie en een 5-tal ban ken. Onderwijs: De volgende onderwijsinstellin gen zijn in Hulst gevestigd. Jansenius-Lyce- um, Mulo-scholen voor jongens en meisjes. Lagere Technische School, Lagere- en Mid delbare Landbouwschool, B.L.O.- en L.O.- scholen, huishoudscholen met internaat en een klein-seminarie van de Paters Maristen. Recreatie en toerisme: Openlucht zwembad, sportpark met voetbal-, hockey- en tennisvel den. Prachtige wandelingen rond en buiten de stad. 12 ha viswater in de vestinggrach ten. De twee kermissen in mei en oktober trekken nog steeds veel belangstelling. Goe de hotels en restaurants met gerenommeerde keuken. Monumenten: Laat-Gotische St. Willibrord- Basiliek. lóe eeuws stadhuis met Halletoren. 17e eeuws Landshuis. 15e eeuwse Refugia en een unieke Land- en Waterpoort. De vroeg 17e eeuwse wallen, met bolwer ken, ravelijnen, grachten en poorten, omslui ten nog geheel de oude stad. Kuituur: De toneelverenigingen „Transfigu ratie" en R.Z.V., het knapen- en gemengd zangkoor van de Basiliek genieten in bin nen- en buitenland grote bekendheid. Jaarlijkse uitvoering van de Mattheus-passi- on in de St. Willibrord. Oudheidkundige Kring „De Vier-Ambachten", met streekmu seum. Hulst betekent ook „Reinaertstad", omdat het verhaal „Van den Vos Reinaerde" zich af speelde tussen Hulst en Gent. Gezondheids- en Sociale zorg: Modern streekziekenhuis met 160 bedden, Bejaarden centrum en Internaat voor zwakzinnige kin deren. Arbeidsbureau en Sociale werkplaats voor minder-validen. Geschiedenis: Hulst wordt reeds in de 10e eeuw genoemd als hoofdplaats voor Hulster- Ambacht en kreeg in 1180 stadsrechten van Philips van den Elzas, Graaf van Vlaande ren. Vooral in de 14e en 15e eeuw was Hulst een belangrijke markt- en handelsplaats. Door de herhaalde Vlaamse oorlogen, voor al in de 15e eeuw werd Hulst enkele malen verwoest, waardoor de welvaart zeer achter uit ging. In 1566 en 1572 heerste in Hulst de beelden storm. In de 80-jarige oorlog was Hulst een veel belegerde vesting. Nadat in 1578 de stad door de Hervormden uit Gent bezet was, veroverde Parma Hulst in 1583 voor de Spaanse Koning. In 1591 bracht Prins Mau- rits de vesting in Staatse handen, doch reeds in 1596 veroverde Aartshertog Albertus van Oostenrijk Hulst, na een langdurig beleg, weer voor de Spanjaarden. Eindelijk in 1645 werd de stad door Prins Frederik Hendrik voorgoed bij de Noordelijke Nederlanden gevoegd. Tijdens de Spaanse successie-oorlog werd Hulst door de Maarschalken Bedmar en Vau- ban tevergeefs belegerd. In 1747 moest Hulst zich na een 10-daags beleg, tijdens de Oos tenrijkse successie-oorlog, aan de Hertog de Broglio overgeven. In september 1944 werd Hulst herhaaldelijk beschoten, waardoor toren en kerk zwaar beschadigd werden. Br. 50

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 14