DOORSNEDE BESTAAND KANAAL DOORSNEDE GEPROJECTEERD KANAAL .11... DOORSNEDE SUEZKANAAL DOORSNEDE NOORDZEEKANAAL Schelde" (1922), alle in Sas van Gent. In 1911 werd in Sluiskil (Terneuzen) de Asso ciation Cooperative Zélandaise de Carbo nisation G. A. gevestigd, in 1929 er naast de Compagnie Néerlandaise de l'Azote N.V., thans Nederlandse Stikstofmaatschappij N.V. (in Sluiskil-Axel). In Terneuzen werd in 1924 de N.V. Terneuzense Scheepsbouw Maat schappij gesticht. Deze bedrijven zijn veelal van buitenlandse oorsprong, wat karakteris tiek is voor de gunstige ligging. Genoemd mogen nog worden de N.V. Handel-, Indus trie- en Scheepvaartmaatschappij „De Hoop" (1911) en Aug. De Meijer Zonens' Scheep vaart-, Expeditie- en Agentuur-Maatschappij N.V. (1879). De toegenomen bedrijvigheid weerspiegelde zich in een vrij sterke bevolkingsgroei, die geremd werd toen na 1929 zich geen nieuwe bedrijven meer vestigden. In 1959 werd Terneuzen aangewezen als ont wikkelingskern, waardoor het aan nieuwe vestigingen en uitbreidingen financiële faci liteiten kon verlenen. Er kwamen verschillen de vestigingen tot stand waarvan N.V. Phi lips en DOW Chemical (Nederland) N.V. de belangrijkste zijn. Zij zullen beide tot grote eenheden uitgroeien. Zo beschikt DOW over een terrein direct aan de Westerschelde van 320 ha. Een nieuwe impuls zal uitgaan van de ka naalvergroting, die in een verdrag met Bel gië van 1960 is overeengekomen en in 1969 gereed zal zijn. Vele grote vestigingen in het district Gent zijn hier al op vooruit gelopen, waaronder het hoogoven- en staalbedrijf Sidmar dat 640 ha heeft gekocht. Het kanaal krijgt een diepte van 12.50 m zal daardoor toegankelijk zijn voor schepen van 50.000 ton en een breedte op de wa terspiegel van 150 m en nieuwe complexen sluizen voor zeeschepen en binnen(duw-)- vaart. Achterwaarts zal het een verbinding krijgen met een net van binnenvaartwegen met een capaciteit van 1350 ton tot in Frank rijk. Langs het kanaal zal een gesloten afval waterleiding lopen van Sas van Gent naar de Westerschelde. Met Oost-Vlaanderen wordt een gezamen lijke regionale ontwikkeling en ruimtelijke ordening nagestreefd, onder auspiciën van Benelux. Te lang heeft de ontwikkeling hin der ondervonden van de staatsgrens. De kanaalgemeenten zijn Terneuzen met 19.123 inwoners, Axel met 8.359, Sas van Gent met 4.730, Westdorpe met 2.329 en Hoek met 2.477 inwoners. Zij vertonen een sterke aanwas, vooral Terneuzen dat in 1960 nog slechts 16.386 zielen telde. Deze gemeen ten die tot een administratieve eenheid zul len worden samengevoegd zullen uitgroeien tot een regionale metropool met een gede centraliseerd karakter. Voor 1980 wordt ge rekend op ruim 50.000 inwoners. Met de haven Vlissingen-Oost vormt deze kanaalzone twee groeipolen, die als Wester- scheldebekken worden aangeduid. Een vaste verbinding over de Westerschelde die beide polen verbindt en in connectie brengt op de lijn RotterdamNoord-West Frankrijk is dan ook van nationaal-economische betekenis. Lit.M. C. Verburg, 1964. The Gent-Terneuzen develop ment axis in the perspective of the European Economic Community. Reprint Neth. Journal of Ec. and Soc. Geography, Vol. 55, No. 6/7. In deze studie zijn 27 titels verwerkt. M. C. V. KAURI'S of KEUTJES. Tropische schelpen Cypraea moneta en C. annulus) welke bij gezelschapsspelen (kienen e.d.) als „opzet- tertjes" dienst deden. Zij werden bij de fa milies bewaard in een gestreept katoenen zakje, de keutjeszak. De schelpen kwamen in grote zakken of vaten vnl. uit Voor-lndië met schepen der O.l. Compagnie. In Neder land werden zij verkocht aan de W.l. Com pagnie, die er in W.-Afrika slaven mee kocht voor de plantages in Amerika. Eén zo'n schip, de „Reygersbergh" is in 1738 met een lading kauri's bij Westkapelle vergaan. Nog steeds kan men op het strand van Walche ren af en toe keutjes vinden, afkomstig van dit schip. In Westkapelle heten zij boesters. Lit.: W. S. S. van Benthem Jutting, 1955. Vondsten van tropische kauri's in Nederland. - Basteria, 19 1-6. V. B. J. KLEDERDRACHTEN. Deze vormen nog steeds een aantrekkelijke bijdrage in de resterende schoonheid van dit gewest. In ons land dat zo rijk geweest is aan klederdrachten namen zij altijd een bijzondere plaats in en dat niet 53

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 17