H Zeeuws Tijdschrift NUMMER 2 16e JAARGANG 1966 TEN GELEIDE In dit nummer van het Zeeuws Tijdschrift wordt u een keur van artikelen geboden van u reeds bekende schrijvers. Deze serie van wezenlijk Zeeuwse onderwer pen zal op de lezer een enigszins kaleidosco- pische indruk maken. De alfabetische rang schikking is immers het enige logische ver band, dat er tussen bestaat. Het zijn dan ook artikelen, die bestemd zijn te zijner tijd opge nomen te worden in het grotere verband van een encyclopedie. De Werkgroep Historie en Archeologie van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, in wier midden het plan van de uitgave van de ENCYCLOPEDIE 11IIII is ontstaan, zegt de redactie van het Zeeuws Tijdschrift dank voor de bereidwilligheid de mogelijkheid te scheppen reeds thans in wijde kring bekendheid te geven aan het voorne men tot deze uitgave over te gaan, en de op zet en voorgenomen uitvoering onder de aandacht te brengen van een ongetwijfeld ge ïnteresseerd publiek. De naam van de initiatiefnemende werkgroep zou verwarring kunnen stichten: dit wordt geen historisch werk. Alle facetten van de veelzijdige en veelkleurige Zeeuwse samen leving zullen er in worden belicht. Als proeve vindt U hier een keuze uit de rubrieken: be stuur, biologie, bodemkunde, dialect, econo mie, geografie (historische geografie), geolo gie, geschiedenis (kunstgeschiedenis, rechts geschiedenis, sociale geschiedenis, water staatsgeschiedenis en levensbeschrijvingen), industrialisatie, landbouw, maatschappelijke zorg, nutsbedrijven, onderwijs, theologie, toe risme, topografie, verkeer, volksgezondheid, volkskunde, waterbouwkunde en waterhuis houding. De uitgave van een Zeeuwse Encyclopedie wordt om meer dan een reden noodzakelijk geacht. Zo brengt de ontwikkeling van deze provincie met zich mede, dat geregeld van zeer verschillende kanten snelle en beknopte informatie over Zeeland wordt gevraagd. Een encyclopedie, waarin wetenschappelijke do cumentatie te vinden is, naast gegevens van praktische aard voor bijvoorbeeld industrie of toerisme, zal hier stellig in een grote behoefte kunnen voorzien. Wat de vorm betreft, zijn de gedachten uitgegaan naar de Encyclope- 37

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 1