en taxatiebureau's en onderlinge verzeke ringsmaatschappijen (voor auto's, trekkers, brand, ziekte- en ongevallen, leven, hagel e.d,), benevens agrarisch-sociale en beroeps voorlichting. Lit.: P. J. Bouman, 1946. Geschiedenis van den Zeeuw- schen landbouw in de negentiende en twintigste eeuw en van de Zeeuwsche landbouw-maatschappij 1843-1943. Wageningen, 594 pp.; G. A. de Kok, 1965. Van nabij en verre. Twintig jaren Zeeuwse landbouw - twintig jaren herstel en vernieuwing, 212 pp. Ge. LANDBOUWVOORLICHTING. Landbouw voorlichting is een verzamelbegrip voor een aantal vormen van op de landbouw gerich te voorlichting, met het doel de welvaart te bevorderen van degenen die in de landbouw hun bestaan vinden. Daarbij is onder landbouw zowel de akker en weidebouw, als de tuinbouw en de vee houderij begrepen. Naar aard en inhoud van de landbouwvoorlichting wordt de technisch- economische, de huishoudelijke, de agrarisch- sociale en de economisch-sociale voorlich ting onderscheiden. Deels wordt deze voor lichting door de Rijksoverheid, deels door de organisaties van boeren en tuinders behar tigd. Gesteld mag worden, dat de voorlich ting, waarbij het accent op het bedrijfsge- beuren valt, door de Rijksoverheid plaats vindt. Valt evenwel het accent meer op het gezin van de landbouwer, tuinder of vee houder, dan verzorgen de landbouworgani saties de voorlichting. Aangezien gezin en bedrijf elkaar weder zijds beïnvloeden is een scherpe scheidslijn tussen de verschillende voorlichtingsvormen niet mogelijk. Vandaar dan ook, dat er nauw contact is tussen de voorlichters van het rijk en van de landbouworganisaties, met name de Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Zeeland (C.B.T.B.), de Noordbrabantse Chris telijke Boerenbond gewest Zeeland (N.C.B.) en de Zeeuwse Landbouw Maatschappij (Z.L.M.). De technisch-economische voorlichting da teert van de grote landbouwcrisis van 1890. Deze voorlichting is veruit het oudst, het om vangrijkst en het meest gespecialiseerd. Op haar beurt dient zij te worden onderscheiden in landbouw- (akker- en weidebouw), tuin bouw-, veeteelt- en zuivelvoorlichting. Zij kan in haar activiteiten zowel het bedrijfsge- beuren in onderdelen als in het geheel be trekken. Voorbeelden van op bedrijfsonder- Landbouwcentrum te Goes 56

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 20