ten en de polders ot waterschappen in het oostelijk deel van Walcheren toe te voegen aan het waterschap Walcheren. Deze voor stellen hebben de Provinciale Staten op 3 juli 1964 aanvaard, door het vaststellen van de daarvoor ontworpen reglementen. Nadat korte tijd daarna de Koninklijke goedkeuring op deze waterschapsreglementen is verkre gen, zijn voornoemde waterschappen op 1 januari 1965 in werking getreden. Zodoende zijn er thans 10 grote water schappen in Zeeland, nl. Schouwen-Duive- land, St. Philipsland, Tholen, Walcheren, Noord-Beveland, de Breede Watering van Zuid-Beveland, Het Vrije van Sluis, De ver enigde Braakmanpolders, Het Axeler am bacht en Het Hulster ambacht. Lit.: P. H. Gallé, 1963. Beveiligd Bestaan, Grondtrek ken van het Middeleeuwse waterstaatsrecht in Z. W. Nederland en hoofdlijnen van de geschiedenis van het dijksbeheer in dit gebied (1200-1963). Diss. Leiden. (Met uitvoerige literatuurlijst over het Zeeuwse waterschaps recht). Ga. WATERWEGEN (zie ook scheepvaartgeschie denis). WEMELDINGE. Het dorp Wemeldinge ligt bij de uitmonding van het Kanaal door Zuid- Beveland aan de Oosterschelde. Het telde 2554 inwoners op 31 december 1965 en is bijna geheel protestant. Fruitteelt en landbouw zijn de voornaamste bestaans middelen. Er is veel bedrijvigheid door het kanaal, het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek op de Oosterschelde is hier gevestigd. De naam Wemeldinge, genoemd in 1222 is een afleiding van de persoonsnaam Wim- mo. Men neemt aan dat W. in de middel eeuwen geen eiland was, hoewel het tot 1506 een eigen dijkbestuur had. Mogelijk is de eerste bewoning van W. om de kerk geweest. Maar de Dorpsstraat die op een langgerekte hoogte (kreekrug) ligt was vanaf de middeleeuwen tot het begin van deze eeuw de dorpskern. De parochie kerk wordt in 1233 genoemd. De tegenwoordige kerk is gebouwd op een hoogte. Toren en koor zijn uit het eind der 14e eeuw, schip, zuidbeuk en consistorie uit 1500. De toren, laatst gerestaureerd in 1960, had hoektorentjes, die in 1607 zijn af gebroken. Tal van posten in de kerkreke ningen wijzen op herstellingen waardoor het gebouw onherkenbaar is veranderd. Origi neel zijn nog de natuurstenen pilaren met de dubbele koolbladkapitelen en de bakste nen kraalprofielen aan enige koorvensters. In de muren van het koor zijn een aantal laat-gothische grafstenen ingemetseld waar onder een Wilgefortiszerk. In de kerk, die gewijd was aan St. Martinus, waren vier al taren, voor St. Jacobus Ap., de Heilige Maagd, St. Nicolaas en St. Wilgefortis. In de buurtschap Zwake stond een Maria kapel, genoemd in 1419. Na 1503 wordt de Paardekapel genoemd, ook aan Moeder Maria gewijd, maar mis schien niet dezelfde. Tussen Wemeldinge en Kapelle stond het St. Jansheren klooster. Wemeldinge was een der vijf plaatsen op Zuid-Beveland waar begin december 1578 een Hervormde predikant zijn intrede deed. Dit was Ghelein Adriaansz. Uit de kerkreke ningen blijkt dat na 1596 en de volgende jaren de Reformatie hier meer aanhangers kreeg. Wemeldinge was toen met Katten- dijke verenigd. Wemeldinge had drie „vliedbergen". Eén ten noorden van de kerk, in de vorige eeuw afgegraven, één ten zuiden van de kerk, 12 m hoog, thans één der mooiste van Zuid-Beveland en de verdwenen berg in Zwake. Ook de kerk is gebouwd op een hoogte; ze was vroeger alleen over een brug te bereiken. Het parochiehuis werd 1660 gebouwd op de plaats van het tegenwoordige gemeente huis. De ambachtsheerlijkheid Wemeldinge is in verschillende porties in bezit geweest van veel geslachten. Sommige woonden op het Blauwhuis (ter Vesten), het stond in de Blauwhuishoeken; is 1630 gesloopt. De bewoners behoorden tot een geslacht dat onder verschillende patronymica voor komt, ook wel onder de naam Rijn. Zij voer den als wapen een gouden St. Andrieskruis op een rood veld. Dit wapen is nu het ge meentewapen. Een ander huis was de Hoogkamer in de Hoogkamerhoek, vóór 1645 verdwenen. Op de plaats van het 17e eeuwse Landezicht staan nu nog enige arbeidershuisjes. Van de oude boerderijen wordt het hof op Schou der al genoemd in 't begin van de 17e eeuw. Een hoeve die voordien bewoond werd door Christiaan Toortsz. Brick, werd van 1596 tot 1631 bewoond door Pieter Piersz, die later Pieter Piersz. Maelcofe wordt genoemd. Wel licht heeft het hof Maalkote aan hem zijn naam te danken. Het Stelhuys, later Stelhoe- ve dateert van voor 1600. De hoeve was in de laatste helft van de achttiende eeuw bezit van Maria Coomans, bekend om de, nu opgeloste, orgelkwestie. Hef hof Cromon kan genoemd zijn naar de Goese Raadsheer Mr. Gerard Cromon, hij had hier veel bezittingen. De molen, eigendom van de ambachtsheer stond aan de Westzijde van het dorp. Het eeuwenoude en 1772 opgeheven boog- schuttersgilde schoot daar jaarlijks naar de vogel. Aan de Noordzijde heeft Wemeldinge veel land verloren door overstromingen. Van de Stormezandepolder, in 1390 bedijkt, is alleen nog maar een inlaag over. De polders Nieuwland en Sichuit gingen geheel verlo- 85

Zeeuws Tijdschrift | 1966 | | pagina 49